Pamiętamy Was dobrze

Dzień Wszystkich Świętych to dzień pamięci. O tych, którzy odeszli. Z którymi żyliśmy, których kochaliśmy, lubiliśmy, ceniliśmy. Którzy byli dla nas wzorem. Którzy nas wychowali, którzy się o nas troszczyli. Z którymi pracowaliśmy i z którymi się tylko znaliśmy. Którzy nam pomagali, a czasem przeszkadzali. Z którymi się kłóciliśmy i godziliśmy. Którzy byli i odeszli.

W tym roku Wszystkich Świętych jest świętem szczególnym. Cmentarze zamknięte. Nie pójdę na groby. Nie zapalę świec. Nie znajdę na grobie taty znicza i kartki, że adwokatura warszawska pamięta. Kartki, którą od 19 lat zawsze 1 listopada na grobie stawiał nieznany mi aplikant, sprawiając tym małym gestem, że serce kroiło mi się z żalu.
Co mogę zrobić? Pomyślę. Pomyślę o nich – tych, którzy byli mi bliscy. O rodzicach, teściowej, o dziadkach … I nie zapomnę o kolegach, którzy odeszli. Którzy przekazali nam pałeczkę w sztafecie zwanej „adwokatura”. Będę wspominał jak Staszek Mikke pierwszy raz recenzował mój artykuł, gdy z grafomańską pasją próbowałem napisać coś do Palestry. Nie zapomnę o Krystynie Skoleckiej–Kona, a raczej o Skolesi, bo tak ją jako aplikanci nazywaliśmy (gdy nie słyszała). Wielkiej damie adwokatury łódzkiej, która była niezaprzeczalnym dowodem, że nie wystarczy zdać egzamin adwokacki by być „mecenasem” – na to trzeba sobie jeszcze zasłużyć.
Będę pamiętał o innych koleżankach i kolegach, z którymi miałem zaszczyt spotkać się w mojej drodze, a którzy odeszli – zawsze za wcześnie.
Nie mogąc pójść na cmentarz pójdę dziś pod siedzibę mojej Rady i tam zapalę znicz. Symbol, że wszystkich Was pamiętam dobrze.

adwokat Rafał Dębowski

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry