Podziękowania od Prymasa Polski laureata medalu św. Jerzego


Naczelna Rada Adwokacka, jak co roku, jest patronem uroczystości wręczenia Medali św. Jerzego, przyznawanych przez Tygodnik Powszechny. Tegoroczny laureat, abp Wojciech Polak, Prymas Polski, przesłał podziękowania na ręce adw. Jacka Treli, prezesa NRA.

Medale św. Jerzego 2018 zostały wręczone zostały 15 października br. podczas uroczystej gali w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Otrzymali je pani Ewa Błaszczyk oraz abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Ewa Błaszczyk, której fundacja „Akogo?” zajmuje się systemowym rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce – została wyróżniona medalem „za przywracanie nadziei, której nie dawała nawet medycyna; za upór i cierpliwość w tworzeniu systemowej opieki dla ludzi w śpiączce”.

Abp Wojciech Polak, Prymas Polski, otrzymał Medal „za walkę ze smokiem podziałów, które oddaliły od siebie Polaków. Za to, że jest siłą spokoju naszego Kościoła. Za to, że jednoczy wspólnotę swoim opanowaniem i pokorą – w naszych czasach cechami unikalnymi”.

Na uroczystości gratulacje adw. Jacka treli, prezesa NRA, przeczytał adw. Wojciech Bergier, członek NRA.Prezes NRA napisał m.in.: "Jego Eminencja, Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski, walczy o jedność w czasach, gdy podziały są wyjątkowo wyraźne, a lęk wydaje się większy niż empatia. Jego głos w kwestii uchodźców, zgodny z Ewangelią i nauką papieża Franciszka, jest cenny i wspiera tych, którzy mają odwagę sprzeciwiać się populistycznym hasłom. Prymas Polski stawia też czoła najbardziej bolesnym problemom Kościoła, otwarcie potępiając zło, przepraszając za błędy i szukając rozwiązań na przyszłość. To rzadka postawa w świecie,  w którym jako formę obrony promuje się wyparcie i zaprzeczenie. Ksiądz Arcybiskup pokazuje nam, że aby móc walczyć ze złem, trzeba najpierw je uznać."

Prymas Polski przesłał na ręce adw. Treli podziękowania, w których napisał m.in.: "Z wdzięcznością przyjąłem to odznaczenie, a jednocześnie zobowiązanie, które w symboliczny sposób na mnie nakłąda. Współczesny smok bowiem z dużą determinacją zieje ogniem nienawiści, strachu, podziałów, konfliktów, barykad, którymi wzajemnie się odgradzamy".

(przeczytaj list Prymasa Polski)

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry