Polacy wybierają fora internetowe zamiast prawnika - badania NRA

Tylko co piąty Polak decyduje się skonsultować problem prawny ze specjalistą. Zamiast tego szukamy informacji na portalach i forach internetowych – takie wnioski wynikają z badania zrealizowanego z inicjatywy Naczelnej Rady Adwokackiej.

Badanie „Świadomość prawna Polaków” zostało przeprowadzone przez agencję SW Research w ramach kampanii informacyjnej „Adwokat w każdym przypadku”, organizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką. Polacy poproszeni o ocenę swojej znajomości prawa w 44 proc. przypadków ocenili ją jako dobrą, ale zaledwie 6 proc. badanych było pewnych swojej wiedzy. Aż 41 proc. naszych rodaków nie umiało udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Skąd czerpiemy informacje prawne?

W odpowiedziach dotyczących tego skąd czerpiemy informacje o prawie, najczęściej pojawiał się Internet. 43 proc. Polaków wskazało na specjalistyczne serwisy i portale. Na drugim miejscu znalazły się fora internetowe - aż 37 proc. Polaków poszukuje informacji właśnie w ten sposób i aż 36 proc. uznaje je za wiarygodne. 27 proc. ankietowanych po poradę zwraca się do znajomych i rodziny. Tylko co piąty Polak decyduje się skonsultować swój problem prawny odpłatnie w kancelarii.

- Dostępność Internetu jest obecnie tak powszechna, że nikogo nie dziwi fakt, że zwykle jest to pierwszy krok w poszukiwaniu informacji. Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że w przypadku prawa nawet drobny szczegół może zmieniać cały obraz sytuacji. Konsultacja z adwokatem zawsze daje najwyższą pewność, ponieważ adwokat, przed udzieleniem porady, musi poznać całe podłoże, kontekst i okoliczności sprawy. Zapewnia to znacznie wyższe poczucie bezpieczeństwa, pozwala oszczędzić wiele stresu, a także pieniądze, ponieważ dzięki konsultacji z adwokatem na wczesnym etapie, często możemy uniknąć poważnych konsekwencji prawnych – mówi adw. Anisa Gnacikowska, zastępca sekretarza Naczelnej Rady Adwokackiej, koordynator kampanii „Adwokat w każdym przypadku”.

Z prawem próbujemy radzić sobie sami

Co dziesiąta ankietowana osoba nie skorzystała z pomocy prawnika, mimo że znalazła się w sytuacji tego wymagającej. Najczęstszą przyczyną takiego zjawiska było przeświadczenie respondentów, że są w stanie poradzić sobie z problemem samodzielnie (54 proc. przypadków). Kolejno wymieniano brak pieniędzy. Stanowiło to przeszkodę przed uzyskaniem pomocy prawnej dla 26 proc. osób. Z kolei  10 proc. badanych przyznało, że nie wie, gdzie takiej pomocy szukać.

- Brak wiedzy na temat dostępu do pomocy prawnej jest poważnym problemem społecznym. Budowanie świadomości prawnej jest jednym z celów organizowanej przez nas kampanii „Adwokat w każdym przypadku”. Poprzez wielokanałowe działania chcemy pokazać, że pomoc prawna może być na wyciągnięcie ręki, a adwokaci są w stanie pomóc w wielu sytuacjach z codziennego życia. Jeśli barierą przed uzyskaniem profesjonalnej pomocy są kwestie finansowe, to warto przypomnieć, że istnieją instytucje i punkty, w których poradę prawną można  uzyskać bezpłatnie – tłumaczy adw. Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Najczęściej konsultujemy sprawy spadkowe

Jeśli dochodzi do konsultacji ze specjalistą, wśród najczęściej wymienianych problemów znajdują się sprawy spadkowe. Wskazało je 32 proc. osób, które w ciągu ostatnich 5 lat zdecydowały się na wizytę u prawnika. Na kolejnych miejscach znalazły się kwestie związane z nieruchomościami (24 proc.), sprawy rodzinne (20 proc.), pomoc przy analizie i zrozumieniu dokumentów (18 proc.) oraz konsultacje w zakresie zatrudnienia (17 proc.).

Kiedy decydujemy się na współpracę z prawnikiem, o wyborze specjalisty najczęściej decyduje znajomość odpowiedniej specjalizacji prawa. Taką odpowiedź wskazało 44 proc. ankietowanych. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na naszą decyzje są koszty, jakie musimy ponieść (43 proc. wskazań) oraz rekomendacje rodziny i znajomych (42 proc.). Znacznie mniej istotne (13 proc.) okazują się być certyfikaty oraz dyplomy, które uzyskał dany prawnik.

 

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski