Polski Ład dla adwokatów - poradnik


Nowelizacja przepisów pod nazwą „Polski Ład”, które wejdą w życie od stycznia 2022 roku, zarówno w obszarze prawnym, jak i podatkowym przyniesie wiele zmian i zaskoczeń, w tym również dotyczących branży prawniczej. Dlatego na prośbę prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, adw. Przemysława Rosatiego, powstał poradnik „Polski Ład dla adwokatów, niejasne plusy, oczywiste minusy”. Materiał opracował zespół autorów pod kierunkiem przewodniczącego Krajowej Izby Doradców Podatkowych, prof. dr. hab. Adama Mariańskiego. Poradnik ma charakter informacyjny.

Zmiana przepisów nie ogranicza się jedynie do zwiększenia kwoty wolnej od podatku, progu podatkowego, czy na dodatkowej składce zdrowotnej. Pozostało już niewiele czasu na uświadomienie sobie, jak będzie wyglądała sytuacja podatnika oraz zaplanowanie ewentualnych zmian.

Poradnik ma przybliżyć adwokatom najistotniejsze zmiany i być fachowym wsparciem przy kreowaniu stosunków prawno-gospodarczych i planowaniu biznesu. Od 2022 roku ryczałt nie jest jedyną opłacalną formą opodatkowania, tak jak jedyną opłacalną spółką nie jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Każda sytuacja, każdy biznes jest inny, funkcjonuje inaczej, więc ma odmienne potrzeby. Poradnik ma pomóc w określeniu tych potrzeb i dopasowaniu do nich najkorzystniejszego rozwiązania.

Nowe przepisy są największą w historii III RP rewolucją podatkową. Analiza Polskiego Ładu ewidentnie wskazuje, że projektodawcy zmierzają do zniechęcenia do korzystania z opodatkowania w formie podatku liniowego, który do tej pory był najczęściej wybieraną formą opodatkowania przez przedsiębiorców. Niektórym grupom zawodowym proponuje się w zamian niski, bo 14% ryczałt od przychodów. Pytanie jednak brzmi, czy to się każdemu opłaci? Odpowiedź oczywiście nie jest jednoznaczna - zaznacza prof. Adam Mariański we wstępie.

W Poradniku znajdują podstawowe informacje dotyczące:

  • rodzaju opodatkowania działalności gospodarczej: zasady ogólne (skala podatkowa), stawka liniowa 19%, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • porównania form opodatkowania,
  • optymalnej formy wykonywania zawodu adwokata,
  • przekształceń podmiotów i ryzyka z tym związanego,
  • rozliczeń bezgotówkowych,
  • sukcesji biznesu w kancelarii adwokackiej.


(pobierz poradnik w formacie pdf)


Autorami publikacji są:

  • Prof. Adam Mariański – partner w Mariański Group
  • Monika Błońska – radca prawny, partner w Mariański Group
  • Konrad Dura – doradca podatkowy, menadżer w Zespole Podatkowym Mariański Group
  • Marta Napieralska – radca prawny, doradca podatkowy, dyrektor w Zespole Restrukturyzacji Mariański Group
Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry