Ponad dwa tysiące osób przystąpi do egzaminu adwokackiego

W dniach 11-13 marca br. odbywać się będą zawodowe egzaminy prawnicze. Do egzaminu adwokackiego przystąpi 2198 osób, z czego 1981 to aplikanci adwokaccy, a 217 to osoby, które mają uprawnienia aby przystąpić do egzaminu bez konieczności odbycia aplikacji.

Trzydniowy maraton egzaminacyjny rozpocznie się 11 marca o godzinie 10.00, od egzaminu z prawa karnego. Drugiego dnia zdający będą rozwiązywać zadania z prawa cywilnego, a trzeciego z prawa gospodarczego i administracyjnego. W pierwszych dwóch dniach egzamin będzie trwał sześć godzin, a trzeciego osiem.

Egzaminy odbywać się będą w 33 ośrodkach egzaminacyjnych w 13 miastach. W samej Warszawie powołano 12 komisji egzaminacyjnych. Zadania egzaminacyjne dla przyszłych adwokatów przygotował zespół, powołany przez Ministra Sprawiedliwości, w skład którego wchodzą przedstawiciele Ministra Sprawiedliwości oraz przedstawiciele delegowani przez Naczelną Radę Adwokacką.

Tak jak w poprzednich latach zdający będą mogli rozwiązywać zadania ręczenie lub przy użyciu komputera. Komputer należy przynieść ze sobą. Zdający w dniu egzaminu dostaną aplikację egzaminacyjną, której zadaniem jest również blokowanie dostępu do zasobów komputera i uniemożliwienie łączności z urządzeniami zewnętrznymi.

- Co roku egzamin adwokacki zdaje ok. 70-80% przystępujących. Mam nadzieję, że i tym razem wynik będzie co najmniej równie pomyślny. Wszystkim zdającym życzę połamania piór (lub klawiatury), przez te trzy dniu będę za was mocno trzymał kciuki. Liczę, że wkrótce, na ślubowaniu adwokackim, spotkam jak najwięcej osób, spośród tych które jutro podejmą trudy. – powiedział adw. Andrzej Zwara, prezes NRA.  

W zeszłym roku do egzaminu adwokackiego podeszły 1642 osoby, z czego wynik pozytywny otrzymało 1328. (zobacz statystyki z lat poprzednich)

Wszystkim zdającym życzymy powodzenia!

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski