Poradnik adwokata - Prawo migracyjne

Naczelna Rada Adwokacka oraz Komisja Praw Człowieka NRA oddają w ręce adwokatów i aplikantów adwokackich obszerne opracowanie nowych przepisów migracyjnych. „Poradnik adwokata - Prawo migracyjne" przeznaczony jest dla prawników pomagających obywatelom Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, ale również innym uchodźcom szukającym schronienia w Polsce.

Poradnik jest pracą zbiorową, autorkami są: adw. Karolina Kubista, r.pr. Paulina Biskup, adw. Małgorzata Jaźwińska, adw. Justyna Wróbel, adw. Urszula Skonecka oraz adw. Monika Walancik.

We wstępie, napisanym przez adw. Przemysława Rosatiego, prezesa NRA oraz adw. Natalię Klimę-Piotrowską, przewodniczącą Komisji Praw Człowieka, czytamy, że początek wojny w Ukrainie, 24 lutego br., nie zainicjował, lecz zintensyfikował pomoc prawną, udzielaną przez adwokatów uchodźcom. "Warto pamiętać i przypominać, że taka pomoc potrzebna jest i udzielana nie tylko na granicy polsko-ukraińskiej. Adwokatki i adwokaci, aplikantki i aplikanci adwokaccy są obecni przy granicy polsko-białoruskiej od 2017 roku i nadal wspierają uchodźców poszukujących ochrony międzynarodowej w naszym kraju. Oddolna inicjatywa wspierana jest przez Naczelną Radę Adwokacką poprzez m.in. ofertę bezpłatnych szkoleń z praw migrantów, których nagrania można znaleźć na stronie e-Palestry. Zaproszenia i informacje o kolejnych znajdą Państwo na stronie adwokatura.pl."

"Dziękujemy wszystkim Koleżankom i Kolegom za zaangażowanie w pomoc osobom, które muszą w tragicznych okolicznościach uciekać ze swojego kraju i szukają schronienia w Polsce. Dziękujemy także Autorkom niniejszego opracowania za poświęcony czas i pracę." - napisali adw. Rosati i adw. Klima-Piotrowska.

Poradnik zawiera obszerne opracowanie przepisów zawartych w ustawie z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Na końcu znajduje się spis treści.

 

(pobierz Poradnik w formacie pdf)

 


 

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry