Posiedzenie Prezydium NRA 2 lutego 2023 r.

Posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej odbyło się 2 lutego w formie zdalnej.

Prezes NRA przedstawił sprawy bieżące.
Zreferował swój udział w posiedzeniu połączonych Komisji Ustawodawczej oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji 30 stycznia, gdzie przedstawił apel Prezydium NRA do Senatu o odrzucenie ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym, przyjętej przez Sejm 13 stycznia br. oraz na wypadek wprowadzania zmian w ustawie zaproponował do niej poprawki. W posiedzeniu Adwokaturę reprezentowali także adw. Dorota Kulińska, dyrektor Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych oraz adw. Francesco Goldoni, członek tego instytutu.

1 lutego na stronie adwokatura.pl oraz na social mediach opublikowana została informacja o sprawie dziennikarki TVP podającej się za adwokata w celu uzyskania informacji objętych tajemnicą zawodową (adwokacką).
Naczelna Rada Adwokacka w lipcu 2022 r. złożyła zawiadomienie do Prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście odmówiła wszczęcia dochodzenia. Po zażaleniu NRA, Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia w Warszawie uchylił postanowienie Prokuratury w całości i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania (sygn. akt II Kp 2896/22).
Informacja o tej sprawie spotkała się z dużym zainteresowaniem i odzewem ze strony mediów oraz środowiska adwokackiego.

29 stycznia adw. Przemysław Rosati oraz adw. Bartosz Tiutiunik, wiceprezes NRA, pobiegli w 17. Biegu WOŚP "Policz się z cukrzycą" w ramach 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
 
Adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA,  zreferował swoje spotkanie z Prezes ELSA Poland Katarzyną Kasińską, dotyczące planów współpracy i wspólnych inicjatyw oraz spotkanie edukacyjne z uczniami klasy rozszerzonej WOS z Liceum im. Mikołaja Reja w Warszawie, które miało miejsce w siedzibie biura NRA 31 stycznia.
 
Poinformował także o poszukiwaniach nieruchomości na potrzeby nowej siedziby NRA, i zapowiedział, że jest umówiony w Urzędzie Miasta St. Warszawy na rozmowy o możliwościach współpracy z miastem stołecznym przy wyszukaniu lokalu dla siedziby NRA.
 
Adw. Przemysław Rosati przedstawił sprawy finansowe, Prezydium podjęło decyzje.

Adw. Jarosław Szczepaniak, zastępca sekretarza NRA, przedstawił sprawy osobowe, Prezydium podjęło decyzje w tych sprawach.
 
Adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, zreferowała sprawy bieżące z pionu dyscyplinarnego. Poinformowała, że 1 lutego odbyło się kolejne spotkanie w sprawie cyfryzacji pionu dyscyplinarnego.
 
Prezydium zapoznało się także z pisemnym sprawozdaniem z bieżących spraw adw. Jacka Ziobrowskiego, prezesa Wyższego Sądu Dyscyplinarnego.
 
Gościem Prezydium był także adw. Przemysław Stęchły, przewodniczący Zespołu ds. opracowania projektu zmian w Zbiorze Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu, który obszernie omówił uwagi członków NRA do projektu zmian w ZEAiGZ, które zostały przesłane do Prezydium NRA do 25 stycznia 2023 r., zgodnie z postanowieniem Naczelnej Rady Adwokackiej.
Prezydium zapoznało się z referatem i postanowiło kontynuować prace nad projektem na kolejnym posiedzeniu Prezydium 9 lutego.
 
Kolejnymi gośćmi Prezydium byli adw. Michał Szpakowski, przewodniczący Komisji ds. Informatyzacji NRA, adw. Bartosz Łuć, wiceprzewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej oraz p. Maciej Kawula oraz Łukasz Możejko i Tomasz Zalewski – pracownicy biura NRA. Prezydium zapoznało się z referatem spraw dotyczących informatyzacji organów Adwokatury i izb adwokackich.
Po zapoznaniu się z referatem oraz dyskusji, wobec wielowątkowości zagadnień Prezydium postanowiło kontynuować temat na następnym posiedzeniu – 9 lutego.
 
Prezydium omówiło projekt Regulaminu Nagrody Adwokatka Roku, a następnie przyjęło uchwałę z tym Regulaminem.
Prezydium podjęło także uchwałę wybierając skład kapituły Nagrody Adwokatka Roku 2023.
 
Prezes NRA przedstawił projekt umowy o współpracy przy realizacji projektu badawczego w zakresie nadużyć stosowanych przy stosowaniu przepisów o tymczasowym aresztowaniu. Prezydium postanowiło przystąpić do tej współpracy.
 
Gośćmi Prezydium byli: adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, adw. Mirosława Pietkiewicz, przewodnicząca Centralnego Zespołu Wizytatorów, adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej, adw. Przemysław Stęchły, przewodniczący Zespołu ds. opracowania projektu zmian w Zbiorze Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu, adw. Michał Szpakowski, przewodniczący Komisji ds. Informatyzacji NRA, adw. Bartosz Łuć, wiceprzewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej oraz Łukasz Możejko i Tomasz Zalewski – pracownicy biura NRA, p. Maciej Kawula.

 



Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski