Posiedzenie Prezydium NRA 4 stycznia 2023 r.

• Pierwsze w roku 2023 r. posiedzenie Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej odbyło się 4 stycznia.
•  Prezydium NRA przyjęło uchwałę o zwołaniu posiedzenia plenarnego NRA w dniach 13-14 stycznia 2023 r. w Warszawie.
• Prezydium przyjęło m.in. projekt uchwały NRA w sprawie złożenia petycji dotyczącej zmian w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Projekt uchwały skierowano pod obrady plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej, zaplanowanych na 13-14 stycznia.
• Prezydium skierowało też pod obrady NRA wstępny projekt zmian Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu w zakresie obejmującym zmiany dotyczące reklamy i informacji handlowej.
•  Omówiono i przyjęto sprawozdanie z prac NRA w 2022 r. oraz plany pracy NRA na rok 2023.

 

Prezes NRA zreferował sprawy bieżące. Poinformował o uruchomienia modułu eSOA (elektroniczny System Obsługi Adwokatury) e-Dziennik, czyli jednolitego we wszystkich izbach rozwiązania usprawniającego przebieg aplikacji adwokackiej oraz digitalizującego organizację tego procesu. Użytkownikami e-Dziennika są okręgowe rady adwokackie, wykładowcy szkolenia aplikantów i przede wszystkim aplikanci adwokaccy. Moduł został przez NRA udostępniony izbom adwokackim, które mogą go uruchamiać. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie adwokatura.pl

Prezes NRA poinformował również o udzieleniu przez Urząd Patentowy RP prawa ochronnego na znaki słowne PALESTRA i MŁODA PALESTRA oraz na znak słowno-graficzny ADWOKATURA POLSKA. Decyzje Urzędu zostały wydane w związku z wnioskami złożonymi przez Prezydium NRA w 2022 roku.

11 stycznia Prezes NRA i adw. Marcin Derlacz, przewodniczący Komisji Aplikacji Adwokackiej NRA zainaugurują cykl wykładów online dla aplikantów adwokackich. W planie cyklu są cztery wykłady z Historii Adwokatury, wykłady z zasad funkcjonowania samorządów zawodowych (Ustrój organów wymiaru sprawiedliwości. Ustawa prawo o adwokaturze), zajęcia z retoryki i emisji głosu, konstrukcji przemówienia adwokackiego, dwa wykłady z etyki zawodowej. Plan dostępny jest na stronie adwokatura.pl.

Adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA, omówił swoje spotkanie z prezesem KIRP mec. Włodzimierzem Chróścikiem w sprawie wspólnej organizacji posiedzenia Standing Committee CCBE we wrześniu 2023 w Warszawie. Przedmiotem rozmowy było też uzgodnienie przekazania do KIRP przewodnictwa Polskiej Delegacji w CCBE na rok 2023 (system rotacji przewodnictwa pomiędzy NRA i KIRP).

Adw. Bartosz Grohman zreferował pismo Pana Konsula Generalnego Ukrainy w Polsce Pana Wiaczesława Wojnarowskijego, który zwrócił się do NRA z prośbą o pomoc we wsparciu inicjatywy Pierwszej Damy Ukrainy, Pani Ołeny Zełeńskiej, w sprawie zbierania funduszy na odbudowę Centralnego Miejskiego Szpitala Matki Boskiej Piszczańskiej w Izium, obwód Charkowski, który został zniszczony wskutek barbarzyńskich ataków Federacji Rosyjskiej. Zaproponował, aby NRA w odpowiedzi na ten apel zorganizowała w porozumieniu z pozostałymi Samorządami Zaufania Publicznego ogólnokrajową zbiórkę na odbudowę szpitala za pośrednictwem platformy Zrzutka.pl.

Zaoferował, że przygotuje w imieniu Prezesa NRA pismo do prezesów pozostałych samorządów zaufania publicznego i poprosi Biuro Prasowe Naczelnej Rady Adwokackiej o rozpropagowanie akcji.  Sytuacja jest wyjątkowa i jest to okazja do pokazania środowiskowej solidarności z ofiarami wojny w Ukrainie, a Adwokatura konsekwentnie wspiera Naród Ukraiński i także tym razem nie może przejść obojętnie obok takiej inicjatywy.

Adw. Przemysław Rosati zreferował przygotowany przez Zespół ds. zmian w ZZEAiGZ, którym kieruje adw. Przemysław Stęchły, wstępny projekt zmian Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu w zakresie obejmującym zmiany dotyczące reklamy i informacji handlowej. Po zapoznaniu się z projektem i dyskusji, Prezydium postanowiło przedstawić pod obrady Naczelnej Rady Adwokackiej materiał przygotowany przez Zespół ds. zmian w Zbiorze Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu NRA, bez ingerowania w treść zaproponowanego przez Zespół projektu.

Adw. Bartosz Tiutiunik, wiceprezes NRA, przedstawił stan opracowania sprawozdania z pracy Naczelnej Rady Adwokackiej za rok 2022. Prezydium zaakceptowało sprawozdanie i skierowało je na obrady Naczelnej Rady Adwokackiej 13-14 stycznia br.

Adw. Przemysław Rosati oraz adw. Tiutiunik przedstawili także projekt ramowego planu pracy  Naczelnej Rady Adwokackiej na rok 2023. Prezydium przyjęło projekt uchwały ramowego planu pracy na rok 2023 i skierowało go pod obrady plenarne NRA.
 
Adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, omówił przygotowany przez siebie projekt uchwały NRA w sprawie złożenia petycji dotyczącej zmian w ustawie z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Petycja – z którą NRA ma wystąpić do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Rady Ministrów, Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Senatu Rzeczypospolitej Polskiej - zawiera projekt ustawy, której celem jest uchylenie przepisów, wprowadzonych w czasie stanu epidemii, a następnie stanu zagrożenia epidemicznego. W obecnym stadium stanu zagrożenia epidemicznego nie ma uzasadnienia dla utrzymywania w obrocie prawnym niektórych rozwiązań przyjętych w ustawie covidowej.

W aktualnym stanie prawnym ma miejsce orzekanie przez sąd w składzie jednego sędziego na rozprawach apelacyjnych w sprawach karnych oraz we wszystkich rodzajach postepowań prowadzonych na podstawie kodeksu postępowania cywilnego (za wyjątkiem spraw upadłościowych), obowiązuje wstrzymanie biegu przedawnienia karalności czynu i przedawnienia wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe, wprowadzone jest rozwiązanie w świetle, którego rozpoznanie skargi kasacyjnej przez Naczelny Sąd Administracyjny następuje na posiedzeniu niejawnym, a także istnieje brak związania wnioskiem skarżącego o rozpoznanie przez Sąd Najwyższy skargi kasacyjnej na rozprawie. Projektowany stan prawny uchyla obowiązywanie tych rozwiązań, co jest uzasadnione interesem obywateli.

Prezydium, po zapoznaniu się z projektem, postanowiło skierować projekt uchwały wraz z projektem ustawy w formie petycji na posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej.
 
Adw. Przemysław Rosati, omówił sprawę nabycia nieruchomości na potrzeby biura NRA. Prezydium zgodnie z sugestią Prezesa NRA postanowiło zlecić poszerzony audyt prawny tej nieruchomości. Adw. Grohman w uzupełnieniu referatu Prezesa NRA zreferował sprawy techniczne związane z poszukiwaniem nowej siedziby dla NRA. Po wielomiesięcznych poszukiwaniach i rozpatrzeniu kilkudziesięciu ofert Prezydium znalazło interesującą nieruchomość, która spełnia oczekiwania NRA. Trwa audyt techniczny tej nieruchomości. W opracowaniu jest  również operat szacunkowy dla nieruchomości. Prezydium jest w kontrakcie z Przewodniczącym WKR i na bieżąco konsultuje z nim swoje decyzje i napotykane utrudnienia, tak, aby całemu procesowi poszukiwania i nabycia nieruchomości nadać pełną przejrzystość i uniknąć jakichkolwiek błędów z uwagi na skalę przedsięwzięcia.

Prezes NRA omówił także projekt uchwały w przedmiocie zmiany „Regulaminu w sprawie wzoru pieczęci” z 3 października 1982 r. Prezydium po dyskusji i zmianach przyjęło projekt uchwały i przekazuje go na posiedzenie plenarne NRA.  

Adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA zreferował sprawy organizacyjne dotyczące posiedzenia plenarnego Naczelnej Rady Adwokackiej 13-14 stycznia.

Prezydium NRA przyjęło uchwałę o zwołaniu posiedzenia plenarnego NRA w dniach 13-14 stycznia 2023 r. w Warszawie oraz przyjęło projekt porządku obrad.

Prezydium podjęło uchwałę powołującą wicedyrektorów Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych NRA w osobach - adw. Agaty Koschel-Sturzbecher i adw. Magdaleny Grabarczyk.

Adw. Henryk Stabla, skarbnik NRA, zreferował sprawy finansowe, Prezydium podjęło decyzje w tych sprawach.
 
Adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, oraz adw. Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, zreferowali sprawy bieżące pionu dyscyplinarnego
 
Gośćmi Prezydium byli: adw. Ewa Krasowska, Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury, adw. Jacek Ziobrowski, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej.

 

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski