Prezes NRA: Adwokatura zawsze będzie po stronie obywatela

  • Adwokatura stała, stoi i zawsze będzie stała po stronie obywatela - podkreśla adw. Przemysław Rosati, prezes NRA, w rozmowie z red. Agatą Szczygielską-Jakubowską z bydgoskiego wydania Wyborcza.pl.
  • Wywiad przeprowadzono w kontekście akcji "Adwokat na uczelni" - Prezes NRA uczestniczył w spotkaniu ze studentami uczelni wyższych w Bydgoszczy 17 listopada br.

Podczas spotkań adwokatów ze studentami rozmowy dotyczyły tego, czy trudno dostać się na aplikację adwokacką, jak wygląda szkolenie aplikanckie, jakie cechy powinien posiadać aplikant, a następnie adwokat oraz jaka jest rola samorządu adwokackiego.

W rozmowie adw. Przemysław Rosati podkreśla, że adwokatura stała, stoi i zawsze będzie stała po stronie obywatela.

Być przy obywatelu, wspierać go, zwłaszcza wtedy, gdy stoi naprzeciwko imperium, machiny państwa, to esencja działania adwokata i adwokatury - powiedział.

Prezes NRA wskazuje też na udział Adwokatury w przestrzeni publicznej. Adwokatura ma obowiązek zwracania uwagi, sygnalizowania tych problemów, które są istotne dla społeczeństwa, czy to jest kwestia praworządności, rządów prawa, czy kwestie związane z prawidłowym przebiegiem wyborów w Polsce.

Tak, jak mówimy o społecznej odpowiedzialności biznesu, tak powinniśmy podkreślać społeczną odpowiedzialność organizacji i samorządów zawodów zaufania publicznego, w tym adwokatury - zaznacza Prezes NRA.

W wywiadzie padają pytania o istotę zawodów zaufania publicznego, stan wymiaru sprawiedliwości i poziom legislacji w Polsce.

Wywiad ukazał się w bydgoskiej edycji Wyborcza.pl (przejdź do linku z artykułem)

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry