Prezes NRA przed Kongresem Prawników Polskich w Katowicach


Kongres Prawników Polskich rozpocznie się 20 maja w Katowicach. Publikujemy list adw. Jacka Treli, prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej - która jest jednym z trzech organizatorów Kongresu - do adwokatów i aplikantów adwokackich, którzy wezmą udział w tym historycznym wydarzeniu. 


 

 

Szanowna Pani Mecenas

Szanowny Panie Mecenasie

 

Przed nami historyczne wydarzenie. Już jutro spotkamy się na po raz pierwszy zwołanym Kongresie Prawników Polskich w Katowicach. Przy jego organizacji połączyły siły trzy środowiska prawnicze – adwokackie, sędziowskie i radcowskie. Ta niecodzienna unia powstała w znaczącym dla wymiaru sprawiedliwości czasie dyskusji nad proponowanymi przez rząd reformami. Jako praktycy prawa, zdajemy sobie sprawę z konieczności zmian i nie odrzucamy wszystkich propozycji, zwłaszcza tych, których celem jest usprawnienie pracy sądów. Nie zgadzamy się jednak z przeprowadzaniem reform bez konsultacji i uwzględnienia naszego głosu. Stąd idea Kongresu, który ma być platformą spotkania praktyków prawa z przedstawicielami władzy ustawodawczej i wykonawczej. Zaproszenia skierowane zostały do Prezydenta, Premier, Marszałków Sejmu i Senatu, ministrów, posłów i senatorów wszystkich opcji politycznych. Chcemy, by w apolitycznej atmosferze mogli oni wysłuchać naszych zastrzeżeń i konkretnych propozycji oraz wziąć udział w dyskusji. To bardzo ważne, byśmy zasiedli do dialogu, mając na względzie, że jego podmiotem jest społeczeństwo, wobec którego jako prawnicy i rządzący mamy szczególne powinności. Łatwy dostęp do sprawnie działającego sądu jest filarem praw i wolności obywatela.

Cieszę się, że tak wielu członków naszego samorządu odpowiedziało na zaproszenie i weźmie udział w dyskusji nad reformą wymiaru sprawiedliwości. Z dumą mogę podkreślić, że przyjazd do Katowic zapowiedziało znacznie więcej adwokatów – bo 430, niż wynosi liczba delegatów na Krajowy Zjazd Adwokatury – w 2016 r. było ich 327. Jestem wdzięczny za Państwa zaangażowanie, poświęcony czas i wkład merytoryczny. Mam świadomość, że Adwokatura nie jest monolitem pod względem poglądów, każdy z nas ma swoje preferencje polityczne, jednak gdy w grę wchodzi niezależność sądów, niezawisłość sędziów, autonomia samorządów prawniczych, musimy i mówimy jednym głosem. W naszej służbie obrony praw i wolności nie ma miejsca na uprawianie polityki.

Zachęcam Państwa do czynnego udziału w Kongresie, na którym przewidzieliśmy czas na dyskusję i który planujemy zakończyć konstruktywnymi wnioskami. Nie podjęlibyśmy wielkiego trudu organizacji tego przedsięwzięcia, gdyby nie przekonanie, że mimo wszystkich różnic, jakie dzielą środowiska prawnicze, potrafimy współdziałać, mając na uwadze nadrzędny cel. I gdyby nie pewność, że w jedności tkwi siła, której nie da się zlekceważyć.

Życzę Państwu owocnych obrad i do zobaczenia w Katowicach.

Adw. Jacek Trela,

Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry