Prezes NRA przesłał postulaty ws. wynagrodzeń za urzędówki do Ministra Sprawiedliwości

  • Postulaty Adwokatury z konkretnymi, uzasadnionymi propozycjami zmian wysokości stawek wynagrodzeń pełnomocników za świadczenie pomocy prawnej z urzędu oraz inne wymagające zmian rozwiązania dotyczące świadczenia pomocy prawnej z urzędu, znalazły się w piśmie przesłanym do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.
  • Pismo wystosował adw. Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, 24 maja br.
  • Prezes NRA wskazuje, że w demokratycznym państwie prawa zasadą powinno być konsultowanie wyprowadzanych uregulowań prawnych z podmiotami, których projektowane rozwiązania bezpośrednio dotyczą.
  • Dlatego - wobec braku realnych i konkretnych działań Ministerstwa Sprawiedliwości - przesyła postulaty środowiska adwokackiego, które dotyczą propozycji urealnienia stawek za czynności adwokackie oraz ujednolicenia stawek w sprawach z urzędu i z wyboru, uporządkowania i ujednolicenia zasad ustalania niezbędnych i udokumentowanych wydatków adwokata ustanowionego z urzędu oraz zaliczkowego wypłacania wynagrodzenia, w tym wypłaty zaliczki na wydatki, a także wprowadzenia corocznej waloryzacji stawek.

W piśmie znalazło się siedem postulatów:

  1. Urealnienie stawek za czynności adwokackie oraz ujednolicenie stawek w sprawach z urzędu i z wyboru.
  2. Szczegółowe określenie „niezbędnych i udokumentowanych wydatków adwokata ustanowionego z urzędu”.
  3. Zaliczkowa wypłata wynagrodzenia, wypłata zaliczki na wydatki.
  4. Wprowadzenie dodatkowego wynagrodzenia za czynności podjęte przed wniesieniem pozwu oraz za udział pełnomocnika w postępowaniu mediacyjnym
  5. Wprowadzenie wynagrodzenia dodatkowego w wysokości 20% stawki podstawowej za kolejne terminy rozpraw w sprawach cywilnych.
  6. Ustalenie wynagrodzenia dodatkowego w wysokości 20% stawki podstawowej za udział adwokata w każdej czynności na etapie postępowania przygotowawczego.
  7. Wprowadzenie zapisu dotyczącego corocznej waloryzacji przyjętych stawek.


Każdy z postulatów jest uzasadniony z podaniem konkretnych przykładów wysokości stawek za prowadzone sprawy w kontekście zmieniających się na przestrzeni lat wysokości minimalnych wynagrodzeń oraz z podaniem konkretnych wydatków ponoszonych przez pełnomocników w toku prowadzenia spraw.

Prezes NRA podkreśla, że aktualnie oczywistym jest ujednolicenie stawek w sprawach prowadzonych „z urzędu” na poziomie stawek dla spraw prowadzonych „z wyboru”. Biorąc pod uwagę, że na przestrzeni ostatnich 8 lat doszło do istotnych zmian gospodarczych, znacznego wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzenia nowych danin publicznych, wzrostu płacy minimalnej, materiałów biurowych, cen energii elektrycznej, gazu i paliwa niezbędne jest nie tylko ustalenie wysokości stawek „z urzędu” na poziomie stawek „z wyboru”, ale jednoczesne urealnienie stawek przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie.


Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę bez jednoczesnego wzrostu wynagrodzeń pełnomocników powoduje kolejny, niczym nieuzasadniony, realny spadek wynagrodzeń przy jednoczesnym wzroście kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Podkreślenia wymaga, że adwokaci obecnie de facto kredytują, a w niektórych kategoriach spraw prowadzonych z urzędu współfinansują lub pokrywają w całości koszty związane z ich prowadzeniem, albowiem przewidziane w rozporządzeniu wynagrodzenie nawet nie pokrywa kosztów związanych z ich prowadzeniem.

Urealnienie wysokości wynagrodzenia pełnomocników wymaga co najmniej działań mających na celu podwyższenie ich do takiego poziomu, jaki przewidział Minister Sprawiedliwości w 2015 r. przy przyjęciu wysokości minimalnego wynagrodzenia na poziomie 3 600 zł brutto miesięcznie (od dnia 1 lipca 2023 r.).

Pismo do Ministra Sprawiedliwości z postulatami Adwokatury to kolejna inicjatywa ze strony samorządu adwokackiego, który konsekwentnie interweniuje w sprawie rażąco niskich stawek za prowadzenie spraw z urzędu i deklaruje gotowość udziału w pracach nad tą kwestią.

Zachęcamy do zapoznania się z pismem i zamieszczonymi w nim tabelami

(pobierz dokument)

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski