Prezes NRA: w Adwokaturze nie ma miejsca dla nieetycznych postaw

Adw. Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, wystosował pismo do prof. Andrzeja Rzeplińskiego, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego, w którym odniósł się do jego wypowiedzi medialnej na temat sędziego Łukasza Piebiaka.   

W TVN24, w programie „Rozmowa Piaseckiego” prof. Rzepliński powiedział, że dla sędziego Piebiaka nie ma miejsca na sali sądowej i że może na przykład ubiegać się o wpis na listę adwokatów lub radców prawnych. „Czy on (Łukasz Piebiak) jest w stanie po tym co się dowiedzieliśmy, co robił, wyjść w todze, jeżeli jest przewodniczącym składu, z łańcuchem sędziowskim, z orłem na piersiach i nad sobą i wydawać wyroki w imieniu Rzeczypospolitej? Nie jest w stanie. Ma prawo ubiegania się o wpis na listę adwokatów, radców prawnych, może otworzyć biuro pomocy prawnej… Różne rzeczy może robić, nie zginie pod tym względem, ale nie ma miejsca dla człowieka, który sam się zaangażował i który robił tak niewyobrażalne w Europie rzeczy na sali sądowej. On nie ma moralnej i prawnej zdolności do tego żeby być sędzią” – powiedział prof. Rzepliński.

Na tę wypowiedź zareagował prezes NRA, który w piśmie do profesora podkreślił, że ani za stołem sędziowskim, ani po stronie pełnomocnika, obrońcy czy oskarżyciela nie może być miejsca dla osoby postępującej nieetycznie i wbrew prawu. - Z przykrością stwierdzam, że takie postawienie sprawy razi szczególnie jeśli jest prezentowane przez byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego i profesora prawa – napisał w liście prezes Trela.

czytaj pismo do prof. Andrzeja Rzeplińskiego

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry