Prof. Wierczyński: prawnik musi wiedzieć, jak szukać informacji (wywiad)


Prawnik powinien wiedzieć, jak korzystać z systemów legalresearch-owych i jak weryfikować tak pozyskane informacje - mówi Grzegorz Wierczyński, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, w rozmowie z red. Patrycją Rojek-Sochą. Wywiad z jednym z redaktorów naukowych książki "Nowe technologie w praktyce prawnika" ukazał się 9 lutego na portalu prawo.pl. 

Prof. Grzegorz Wierczyński zwraca uwagę, że na polskich uczelniach funkcjonuje stare podejście do uczenia prawa polegające na tym, że student w czasie edukacji zachowuje się zupełnie inaczej niż prawnik w życiu codziennym.

- Wymuszamy na nim, żeby przyszedł na egzamin bez źródeł prawa, ma je zapamiętać i odtworzyć z głowy. Takie podejście ciągle pokutuje na naszych uczelniach, niewielu wykładowców potrafi tak przygotować egzamin, żeby studenci mogli przyjść na niego ze źródłami informacji o prawie. - mówi profesor.

 

(czytaj cały wywiad na portalu prawo.pl)

 

Prof. Wierczyński jest autorem rozdziału dotyczącego systemów informacji prawnej w publikacji "Nowe technologie w praktyce prawnika". 

Książka - będąca pracą zbiorową - jest elementem projektu edukacyjnego, który realizują Naczelna Rada Adwokacka, Biblioteka Palestry, Wydawnictwo ARCHE, Katedra Informatyki Prawniczej Uniwersytetu Gdańskiego i Wolters Kluwer.

Celem publikacji jest upowszechnienie wiedzy na temat nowych technologii, przydatnych w pracy osób wykonujących zawody prawnicze. Opisane są one w taki sposób, by umożliwić Czytelnikom ocenę zalet, ale też potencjalnych zagrożeń, które te technologie niosą. Książka ma budować świadomość nowych technologii i pomóc dokonywać przemyślanych wyborów w tym zakresie.

Książkę w formacie pdf i wersji interaktywnej mogą bezpłatnie pobrać adwokaci i aplikanci adwokaccy, po uprzedniej rejestracji i logowaniu na stronie:

(przejdź do strony pobrania książki)


Do rejestracji na stronie Palestra.pl upoważnieni są adwokaci, aplikanci adwokaccy i prawnicy zagraniczni zgodnie z Regulaminem. Przypominamy, że tak nr wpisu jak i adres e-mail muszą być tożsame z tymi podanymi w Państwa profilu w Krajowym Rejestrze Adwokatów i Aplikantów Adwokackich. Brak adresu e-mail w KRAiAA oznacza, że może on być oznaczony w systemie jako niewidoczny.

(przejdź do intrukcji)

 

Poniżej krótka wypowiedź prof. Wierczyńskiego:

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry