Red. Łukasz Starzewski laureatem Złotej Wagi


Red. Łukasz Starzewski, dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, został laureatem 11. edycji "Złotej Wagi". Nagrodę dla dziennikarzy przyznaje Adwokatura Polska. 

Wśród gości byli m.in. trzej byli prezesi Naczelnej Rady Adwokackiej: adw. Czesław Jaworski, redaktor naczelny "Palestry", sędzia Stanisław Rymar, który był współpomysłodawcą nagrody oraz adw. Andrzej Zwara, prezes Ośrodka Badawczego Adwokatury. Obecni byli także adw. Anisa Gnacikowska, zastępca sekretarza NRA, adw. Ziemisław Gintowt, czlonek Prezydium NRA.

Galę wręczenia nagrody otworzył adw. Jacek Trela, prezes NRA. Podkreślił, że  Naczelna Rada Adwokacka wręcza statuetkę Złotej Wagi po raz 11., a tegoroczny Laureat jest osiemnastą wyróżnioną osobą. Zaznaczył, że obecne czasy wymagają od adwokatów i dziennikarzy szczególnej odpowiedzialności za słowo i za kształt demokratycznego państwa prawnego. - My, adwokaci i państwo - dziennikarze nie powinniśmy się godzić na psucie życia publicznego - powiedział adw. Trela. Dodał, że psucie autorytetu sądów kończy się anarchizacją życia publicznego.

Prezes NRA mówił, że odpowiedzialność za słowo, którą posiada Laureat, jest ważna szczególnie w takim medium jak Polska Agencja Prasowa, ponieważ depesze PAP są materiałem, z którego korzystają inne redakcje. Relacje red. Starzewskiego są gwarancją dobrych tesktów na temat pracy sądów i procesów legislacyjnych. 

Laudację odczytał adw. Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. 

Przypomniał w niej, że Łukasz Starzewski jest absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Do Polskiej Agencji Prasowej trafił w 1991 r. Początkowo pisał depesze o tematyce wojskowej, w historycznym już okresie, gdy armia zmieniała kurs ze wschodniego na zachodni. Dość szybko jednak, jeszcze w pierwszej połowie lat 90., trafił do działu "sądownictwo, prokuratura, tajne służby" i nadał ton sądowemu dziennikarstwu w PAP. 

Laureat pisał o najważniejszych procesach ostatniego 25-lecia. Jest doskonałym znawcą postępowań lustracyjnych. Opisywał proces legislacyjny ustawy lustracyjnej i ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, śledził losy tworzenia sądu lustracyjnego (który ostatecznie nie powstał), a potem relacjonował pierwsze procesy lustracyjne, jakie wytaczał Rzecznik Interesu Publicznego.

Wiele publikacji jego autorstwa dotyczyło praw człowieka. Ze Strasburga relacjonował rozprawę przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka ws. więzień CIA. Był korespondentem PAP w Iraku w roku 2003.

Adw. Pietrzak podkreślał, że dorobek zawodowy Laureata jest imponujący. Jest autorem tysięcy depesz Polskiej Agencji Prasowej o śledztwach i procesach przed sądami i trybunałami wszystkich instancji. Z tych depesz na co dzień korzysta prasa, radio, telewizja i internet. Korzysta z nich przede wszystkim Polskie społeczeństwo, otrzymując obiektywny, zrównoważony i rzeczowy obraz wymiaru sprawiedliwości.

(czytaj całą laudację)

Laureat, odbierając statuetkę, podziękował za zaszczytne wyróżnienie. Podkreślił, że od ponad 20 lat przygląda się pracy adwokatów na salach sądowych, ich zmaganiom o dostrzeżenie w przestępcy człowieka, o dobre wyważenie w oskarżonym dobra i zła, o wysiłki, by dojść do sprawiedliwości. Wspomniał adwokatów, których miał okazję poznać w czasie swojej kariery zawodowej: adw. Macieja Dubois, adw. Macieja Bednarkiewicza, adw. Jacka Wasilewskiego i adw. Tadeusza De Virion. Dodał, że oprócz odpowiedzialności za słowo, o którym wspomniał prezes NRA adw. Jacek Trela, istotna w obecnych czasach jest edukacja prawna społeczeństwa. Zapewnił, że nagrodę traktuje jako zobowiązanie do jeszcze bardziej wytężonej pracy. 

Inicjatorami przyznawania Złotych Wag są: śp. adw. Stanisław Mikke, adw. Agnieszka Metelska oraz Stanisław Rymar. W ciągu minionej dekady wyróżnienia otrzymali redaktorzy: Marta Piątkowska, Jan Ordyński, Anna Godzwon, Stanisław Podemski, ks. Remigiusz Sobański, Monika Olejnik, Maciej Iłowiecki, Małgorzata Ziętkiewicz, Wojciech Tumidalski, Ewa Usowicz, Krzysztof Sobczak, Piotr Pytlakowski, Jadwiga Sztabińska, Małgorzata Mikulska-Rembek, Bogusław Chrabota, Ewa Ivanova oraz Anna Krzyżanowska.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry