Relacja z IV Dni Kultury Adwokatury Polskiej

Po raz czwarty w dniach 20-23 listopada w Krakowie odbyły się Dni Kultury Adwokatury Polskiej, które jak zawsze wypadły okazale.

Dni uroczyście otworzył adw. Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej w towarzystwie adw. Pawła Gierasa, dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie, który powiedział, że niezbywalną powinnością adwokatury jest dbałość o zachowanie i utrzymanie  wysokiej  kultury, a Kraków miał i ma do odegrania w tej sprawie miejsce szczególne.

Większość uroczystości odbyła się w Klubie Adwokata przy ul. Sławkowskiej 1,  którego patronką jest adw. Janina Ruth Buczyńska. Klub ten, to szczególne miejsce dla całej Polskiej Adwokatury a prowadzona w nim nieustannie od ponad 30 lat działalność artystyczno - kulturalna powinna stanowić naszą dumę, gdyż adwokatura jest jedynym samorządem, który czyni to na najwyższym poziomie, integrując  zarówno adwokaturę jak i inne środowiska prawnicze, które zazdroszczą nam tego, co posiadamy.

Uroczystości w Klubie rozpoczęły się wykładem prof. Piotra Sztompki o „ Szacunku i chamstwie” (czytaj tekst)

Po wykładzie odbył się koncert w wykonaniu Aleksandry Kuls (skrzypce), Justyny Danczowskiej (fortepian) oraz prof. Tadeusza Malaka, który jak nikt inny w Polsce recytował poezje Zbigniewa Herberta.

Aleksandra Kuls zadebiutowała w Klubie Adwokackim jako studentka pierwszego roku Akademii Muzycznej w Krakowie, uczennica prof. Kai Danczowskiej. Obecnie jest to artystka o międzynarodowej renomie, występująca w salach koncertowych na całym świecie. Zwyciężczyni m.in. w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Jozsefa Szigetiego w Budapeszcie. Przy fortepianie  świetnie towarzyszyła jej Justyna Danczowska - uczennica w klasie prof.  Krystiana Zimermana.

Koncert był wielkim przeżyciem artystycznym, a cała sala oddychała jednym oddechem. Koncert w całości przygotował i poprowadził adw. Stanisław Kłys.

Polska Akademie Umiejętności jak zawsze życzliwa dla adwokatury, udostępniła po raz kolejny swoją piękną aule, w której w piątek, w czasie trwania Dni Kultury Adwokatury, odbyły się wykłady pod patronatem Komisji Doskonalenia Zawodowego NRA, którą kieruje po śmierci adw.  Grzegorza Janisławskiego, adw. Bogusław Owsianik.

Wykłady stały na najwyższym poziomie, co gwarantował zarówno dobór tematów jak i wykładowców. Cykl wykładów przygotowanych pod kątem ich przydatności w praktyce adwokackiej przygotował i koreferentem był adw. Stanisław Kłysa.

Natomiast w piątek popołudniu w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbyła się projekcja filmu pt. „Czas próby - niepokorni obrońcy w procesach politycznych” połączona z wręczeniem adwokatom, obrońcom w procesach politycznych w stanie wojennym, medali „Dziękujemy za wolność”.

22 listopada adwokaci i osoby im towarzyszące byli goszczeni przez dyrekcję Muzeum Narodowego w Krakowie, dyrektor Zofię Gołubiew i wicedyrektora Marka Świcę, na wspaniałej wystawie poświęconej malarce - Oldze Boznańskiej oraz odnowionym Sukiennicom. Uczestnicy IV Dni Kultury Adwokatury Polskiej mieli również okazję zobaczenia wystawy przygotowanej przez Międzynarodowe Centrum Kultury -„Mit Galicji” oraz przez Muzeum MOCAK.

Wszystkie trzy wystawy  był przygotowane na najwyższym poziomie i dostarczyły zwiedzającym wielu artystycznych i historycznych wzruszeń.

Po południu w Klubie Adwokatów miała miejsce niezwykła rozmowa, którą z ostatnim klezmerem, prawdziwym znawcą żydowskiej muzyki - Leopoldem Kozłowskim - przeprowadził adw. Stanisław Kłys. Leopold Kozłowski zagrał kilka utworów oraz opowiadał o swoim życiu - co przeżył w czasie okupacji,  o drodze swojego artystycznego rozwoju, co wywarło wielkie wrażenie na słuchaczach.

Po spotkaniu odbył się wernisaż prac Kazimierza Machowiny, połączony z recytacją jego wierszy. Wydarzenie przygotowała adw. Lidia Piwowarczyk.

Wieczorem zaś odbył się spektakl kabaretu „Piwnica pod Baranami”. Wydawać by się mogło, że jeśli Kabaret wystąpił już po raz czwarty podczas Dni Kultury Adwokatury Polskiej, to niczym nie zaskoczy. Nic bardziej mylnego. W kabarecie stworzonym przez Piotra Skrzyneckiego, związanym z Adwokaturą od czasu jego powstania w 1956 r., bije niewyczerpane źródło prawdziwej, niekoniunkturalnej sztuki, które nigdy nie wysycha. Wieczór prowadzony przez Leszka Wójtowicza, współreżyserował adwokat Stanisław Kłys.

Spektakl trwający ponad trzy godziny sprawił, że wszyscy jego słuchacze zostali na ten czas odmienieni i oderwani od rzeczywistości.

Dni Kultury Adwokatury Polskiej zakończyły się niedzielną mszą świętą w kościele ojców Dominikanów, odprawioną w intencji zmarłych adwokatów przez ks. prof. dr Jana Andrzeja Kłoczowskiego OP. Wzięło w niej udział ok 2 tys. osób, a kazanie o. Kłoczowskiego, który corocznie odprawia rekolekcje dla prawników, przypomniało o powinnościach do jakich zostali powołani adwokaci.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski