Rozmowa "Rzeczpospolitej" z Prezesem NRA

W dzisiejszej „Rzeczpospolitej” ukazał się wywiad red. Wojciecha Tumidalskiego z adw. Jackiem Trelą, prezesem NRA. Prezes NRA przedstawia swoją opinię m.in. na temat reformy sądownictwa, kancelarii odszkodowawczych, ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i zmian w kodeksie postępowania cywilnego.

W wywiadzie prezes Trela odnosi się do sytuacji powoływania nowych sędziów do Sądu Najwyższego. – Inaczej traktuję adwokatów kandydujących do nowo tworzonych izb SN, a inaczej tych, którzy ubiegają się o stanowiska zajęte przez sędziów przenoszonych w stan spoczynku sprzecznie z konstytucją. Ci adwokaci powinni rozważyć, czy ich aplikacja narusza zasady etyki adwokackiej. Nie przesądzam czy to delikt. Ocenią to rzecznicy dyscyplinarni.  – tłumaczy.

Z kolei senackie prace nad regulacją kancelarii odszkodowawczych, zdaniem prezesa NRA, utrwalają istniejący stan rzeczy, który w sporej części jest patologiczny.  - Polega to na tym, że do poszkodowanych zgłaszają się przedstawiciele kancelarii odszkodowawczych, obiecują załatwienie sprawy, umawiają się na honorarium, np. pół na pół z wygranej kwoty – i jest to jawny wyzysk poszkodowanego. Projekt senacki w żaden sposób temu nie przeciwdziała. – mówi adw. Jacek Trela.

Czytaj cały wywiad

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski