Rozpoczął się Międzynarodowy Tydzień Mediacji

W trzeci tydzień października (w tym roku 14-18 października) przypada Międzynarodowy Tydzień Mediacji, który ma na celu promowanie alternatywnych metod rozwiązywania sporów.  

Kulminacją Tygodnia jest Dzień Mediacji – w tym roku będzie to 17 października. Tego dnia odbywają się konferencje, zajęcia edukacyjne oraz prowadzone są dyżury mediatorów w wybranych sądach.

- Coraz więcej osób korzysta z mediacji jako metody mniej stresującej, szybszej i skuteczniejszej od tradycyjnej sprawy rozpatrywanej na drodze sądowej. Dzięki mediacji mamy większą szansę powiedzenie o naszych potrzebach, a jednocześnie w mediatorze znajdziemy osobę, która będzie starała się nas zrozumieć i znaleźć najlepsze rozwiązanie, z którego usatysfakcjonowane będę obie strony sporu. Gorąco zachęcam wszystkich, do korzystania z tej metody. – mówi adw. dr Agnieszka Zemke-Górecka, prezes Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Mediacja to pozasądowe postępowanie, do którego skonfliktowane strony przystępują dobrowolnie i z pomocą osoby trzeciej – bezstronnego mediatora – dążą do rozwiązania konfliktu lub sporu poprzez wypracowanie rozwiązań, z których usatysfakcjonowane będą obie strony. Mediować można zarówno sprawy cywilne, rodzinne, jak i gospodarcze, karne lub też dotyczące prawa pracy lub spraw administracyjnych.

Mediacje są mniej stresujące dla stron, odbywają się w nieformalnych, bardziej prywatnych warunkach, są dużo tańsze od spraw sądowych, kończą się szybciej i skuteczniej. W sądzie rzadko obie strony są zadowolone z rozstrzygnięcia, zaś mediacja może być prowadzona dotąd, aż obie strony będą usatysfakcjonowane. Popularność mediacji wpływa też korzystnie na odciążenie pracy sądów.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry