Rusza kampania edukacyjna „Zapytaj adwokata”

Zawiły język prawniczy w umowach jest powodem nie tylko frustracji, ale może być także przyczyną poważnych problemów finansowych. By ustrzec się kłopotów, wystarczy przed podjęciem decyzji majątkowej, jak kupno mieszkania czy samochodu, skorzystać z porady adwokata. Niestety, z takiej możliwości korzysta zaledwie 8 proc. Polaków. By to zmienić, Naczelna Rada Adwokacka rusza 4 kwietnia z ogólnopolską kampanią informacyjną pod hasłem „Zapytaj adwokata”.

W całym kraju, w średnich i dużych miastach, pojawią się billboardy oraz plakaty informujące o sytuacjach, w których pomocna jest porada prawna adwokata. W sądach i kancelariach udostępnione będą ulotki i plakaty, w prasie oraz w Internecie reklamy, a w radiu spoty. Uruchomiona została specjalna strona internetowa www.zapytajadwokata.pl, z podstawowymi informacjami prawnymi i wyszukiwarką adwokatów.

- Z badań wynika, że Polacy zwracają się po pomoc do adwokatów, gdy dotknęły ich już skutki błędnych decyzji, wynikających z niezrozumienia zapisów umowy – mówi koordynatorka kampanii, adw. Anisa Gnacikowska z Komisji Wizerunku Zewnętrznego i Ochrony Prawnej przy NRA. – Nie stosują zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Chcemy to zmienić, uświadamiając społeczeństwu, że dostęp do porady prawnej jest łatwy i o wiele bardziej ekonomiczny, niż to się powszechnie wydaje.

Celem kampanii jest także zmiana postrzegania zakresu usług prawnych świadczonych przez adwokatów. Polacy kojarzą ich głównie ze sprawami prowadzonymi w sądzie. Dużo rzadziej myślą o nich, jako o doradcach, których porada prawna jest gwarancją zapobieżenia negatywnym skutkom decyzji związanych z operacjami finansowymi.

Kampania skierowana jest do osób w wieku od 25 do 65 lat, które nie spełniają kryteriów nieodpłatnej pomocy prawnej. – Chcemy przekonać te osoby do profilaktyki prawnej – mówi adw. Gnacikowska. – Polacy nie muszą być ekspertami w prawie, wystarczy, by wiedzieli jak szybko i łatwo znaleźć adwokata, który przeprowadzi ich bezpiecznie przez gąszcz skomplikowanych przepisów.

W kampanię będzie mógł się włączyć każdy adowkat. W poniedziałek adwokaci otrzymają na swoje skrzynki mailowe materiały do pobrania i wykorzystania na stronach kancelarii adwokackich, skrzynkach mailowych i portalach społecznościowych.

Pani Mecenas Anisa Gnacikowska serdecznie dziękuje za pomoc w przygotowaniu kampanii adwokatom: Annie Atanasow, Joannie Lazer, Michałowi Fertakowi i Karolowi Pachnikowi.  

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/