Sekretarz NRA odpowiada na pytania sędziego Cebuli ws taksy

Adw. Rafał Dębowski, sekretarz NRA, odniósł się w liście otwartym do wątpliwości, jakie sędzia Rafał Cebula wyraził odnośnie wysokości taksy adwokackiej z wyboru. Wypowiedź sędziego znalazła się na łamach "Rzeczpospolitej" w artykule pt. „Taksa adwokacka chroni niesłusznie pozwanych” 4 marca br. 

Artykuł powstał jako pokłosie interpelacji posłów PiS, których zaniepokoiło to, że stawki z wyboru wzrosły, podczas gdy stawki za reprezentację z urzędu niewiele się zmieniły. Sędzia Cebula w swoiom komentarzu powiedział: „W sprawach o małe kwoty, o które najczęściej pozywane są osoby niezamożne, opłaty dla pełnomocników są zdecydowanie za wysokie. Jeśli ktoś ma 1,5 tys. długu i 300 zł odsetek, a musi zapłacić 1,2 tys. zł kosztów procesowych, to jego wydatki wzrastają dwukrotnie. A sprawy o małe sumy zwykle sprowadzają się do odpowiedniego napisania pozwu. (…)”

Sekretarz NRA wystosował list otwarty do sędziego, przedstawiając argumenty nt. tego, jak istotną rolę odgrywa instytucja taksy adwokackiej w sprawach z wyboru, także w drobnych sprawach. 

(czytaj list adw. Rafała Dębowskiego, sekretarza NRA)

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/