Senacka komisja pracuje nad projektem ustawy NRA regulującej rynek usług prawnych

  • Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuuje prace nad petycją Naczelnej Rady Adwokackiej w sprawie projektu ustawy o szczególnych zasadach prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu pomocy prawnej.
  • Projekt ustawy NRA zakłada, że pomoc prawna w Polsce (doradztwo prawne, reprezentacja przed sądami, prokuratorami i w komisariatach policji, a także np. wobec zakładów ubezpieczeń) powinna być wykonywana przez profesjonalistów, tj. adwokatów i radców prawnych.

Podczas posiedzenia senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji 31 maja br. Adwokaturę reprezentowała adw. Dorota Kulińska, dyrektor Instytutu Legislacji i Prac parlamentarnych przy NRA. Przedłożyła zmodyfikowany projekt ustawy NRA oraz opinię prawną odpierającą między innymi zarzuty niekonstytucyjność rozwiązań zaproponowanych przez Naczelną Radę Adwokacką w projekcie ustawy.

Po długiej i emocjonującej dyskusji Komisja postanowiła kontynuować prace nad petycją, uzyskując uzupełniające opinie zainteresowanych podmiotów odnośnie zmodyfikowanego projektu ustawy o szczególnych zasadach prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu pomocy prawne.

Przypomnijmy, że decyzję o złożeniu w trybie petycji projektu uchwały o szczególnych zasadach prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu pomocy prawnej, tj. projektu zmierzającego do uregulowania rynku świadczenia pomocy prawnej w Polsce podjęła Naczelna Rada Adwokacka na posiedzeniu plenarnym 10 września 2022 r.

Celem projektu jest zapewnienie rzetelnej i profesjonalnej pomocy prawnej. Cel ten powinien być zrealizowany poprzez wprowadzenie zasady, że pomoc prawna w Polsce (doradztwo prawne, reprezentacja przed sądami, prokuratorami i w komisariatach policji, a także np. wobec zakładów ubezpieczeń) powinna być wykonywana przez profesjonalistów, tj. adwokatów i radców prawnych, czyli przez osoby, które posiadają doświadczenie i wykształcenie prawnicze, zdały państwowy egzamin zawodowy, zobowiązane są do zachowania tajemnicy zawodowej (np. tajemnicy adwokackiej) oraz przestrzegania kodeksu etyki zawodowej, podlegające odpowiedzialności dyscyplinarnej i posiadające ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej na wypadek wyrządzenia szkody przy udzielaniu pomocy prawnej.

Celem ustawy jest profesjonalizacja usług prawnych i zagwarantowanie, że osoby podejmujące się świadczenia tych usług będą spełniać wymagania opisane na wstępie, konieczne dla ochrony klientów, a klienci nie będą narażani na szkody ze strony przypadkowych podmiotów, które nie mają wiedzy, doświadczenia i przygotowania do świadczenia pomocy prawnej.

Projekt ustawy NRA gwarantuje bezpieczeństwo pomocy prawnej, którą otrzymują obywatele.

 

(więcej informacji o petycji NRA znajdziesz tu)

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski