Spotkanie Noworoczne Adwokatury 2020 r.

Tradycyjne Spotkanie Noworoczne Adwokatury odbyło się 17 stycznia 2020 r. w Warszawie. Wzięli w nim udział przedstawiciele samorządu adwokackiego z całego kraju.

Gości, którzy przybyli do restauracji Belvedere, powitał adw. Jacek Trela, prezes NRA. Wśród uczestników byli Rzecznik Dyscyplinarny Adwokatury adw. Ewa Krasowska, prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego adw. Jacek Ziobrowski, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej adw. Sławomir Ciemny, prezes Ośrodka Badawczego Adwokatury adw. Andrzej Zwara, redaktor naczelny "Palestry" adw. prof. dr hab. Maciej Gutowski, dziekani izb adwokackich i członkowie samorządu.

Prezes Trela nawiązał do sytuacji w wymiarze sprawiedliwości, mówiąc, że ustawa dyscyplinująca sędziów wprowadziła politykę na salę sądową, a togi wyszły z sądów na ulicę. Podziękował adwokatom za liczny udział w zeszłotygodniowym "Marszu tysiąca tóg", który był wyrazem wsparcia dla niezależności sądów i niezawisłości sędziów. I choć, jak zauważył prezes NRA, manifestujacy prawnicy spotkali się z życzliwością i wsparciem obywateli, to jednak wolałby, by tego rodzaju manifestacje nie były konieczne. "Moje życzenia na 2020 rok są proste: żebyśmy nie musieli więcej uczestniczyć w takich marszach i protestować w ten sposób" - powiedział.

Przypomniał, że w 2020 roku Adwokaturę czekają dwa wydarzenia - 10. rocznica katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, w której zginęło również czworo adwokatów: ówczesna prezes NRA adw. Joanna Agacka-Indecka, adw. Stanisław Mikke, redaktor naczelny Palestry, Jolanta Szymanek-Deresz, posłanka na Sejm RP, Stanisław Zając, senator RP. - "Pamiętamy o nich, bo Adwokatura buduje swoją tożsamość na pamięci" - podkreślił adw. Trela i zapowiedział godne obchody tej rocznicy.

Drugim ważnym wydarzeniem będzie Krajowy Zjazd Adwokatury i poprzedzające go zgromadzenia 24 izb. - "Jako Adwokatura potrafimy poszukiwać tego, co nas łączy a unikać tego, co dzieli i w tym jest nasza siła. Niech tak będzie i w 2020 roku." - powiedział.

Na koniec w imieniu Adwokatury adw. Jacek Trela wręczył pamiątkowe obrazy szczególnym gościom, wywodzącym się ze środowiska adwokackiego, którzy zakończyli właśnie swoją wieloletnią służbę publiczną: Stanisławowi Rymarowi, byłemu prezesowi NRA, byłemu wiceprzewodniczącemu Trybunału Stanu, sędziemu Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku oraz Wojciechowi Hermelińskiemu,  sędziemu Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i byłemu już przewodniczącemu Państwowej Komisji Wyborczej.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski