Stanowisko NRA, KRRP, NRL i Press Club Polska ws tajemnicy zawodowej

- Osłabienie rangi tajemnicy zawodowej poprzez umożliwienie jej uchylenia przez prokuratora, a nie – jak do tej pory przez sąd – doprowadzi do podważenia zasad państwa prawa. Działanie takie odbywać się będzie z pogwałceniem interesu publicznego i praworządności. – czytamy w stanowisku wydanym 4 października br. przez prezesów Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Radców Prawnych, Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Press Club Polska w sprawie prowadzonych przez ministerstwo sprawiedliwości prac, które mają upoważniać prokuratora do uchylenia tajemnicy zawodowej.

Prezesi uważają, że jest to próba niszczenia przez polityków tajemnicy zawodowej obowiązującej m.in. prawników, lekarzy i dziennikarzy, a także osoby wykonujące inne profesje, zobowiązane do jej zachowania.

W stanowisku podkreśla się, że zachowanie tajemnicy to prawo pacjentów, klientów, mocodawców i informatorów mediów. - To gwarancja, że ich prawa do prywatności, anonimowości czy uczciwego procesu będą chronione w należyty sposób. – podkreślają sygnatariusze stanowiska.

czytaj stanowisko

2 października uchwałę wyrażającą sprzeciw wobec ministerialnych planów wyraziło również Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej (czytaj uchwałę)

 

czytaj również:

Dziennikarze w obronie tajemnicy zawodowej

Środowiska prawnicze o ochronie tajemnicy zawodowej

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry