Trzecie wydanie Historii Adwokatury


Już trzecie wydanie „Historii Adwokatury” ukazało się z końcem grudnia 2014 roku. Podręcznik opracowali adw. dr hab. Adam Redzik oraz adw. dr Tomasz J. Kotliński.

 

Publikacja ma przede wszystkim służyć jako podręcznik dla aplikantów adwokackich, ale opracowanie jest też cennym opisem dziejów palestry zarówno dla studentów prawa, jak też doświadczonych adwokatów.

Autorzy już przed wydaniem pierwszego nakładu zakładali, że książka będzie miała swoje uzupełnienie. Dlatego historycy zaraz po oddaniu podręcznika w ręce czytelników zwrócili się z prośbą o rzeczową dyskusję, wskazanie pomyłek i propozycji uzupełnienia tekstu. W efekcie powstało wydanie drugie – w 2012 roku - które stało się podstawą do wydania obecnej, trzeciej edycji.  Uaktualniony podręcznik uwzględnia zmiany w samorządzie w latach 2012-2014 oraz zmiany regulacji Prawa o adwokaturze do grudnia 2014 r. Dodano trzy biogramy wybitnych adwokatów oraz informację o adwokaturze miejskiej w Polsce przedrozbiorowej.

„Historia Adwokatury” prezentuje specyfikę wykonywania zawodu adwokata na przestrzeni wieków – od starożytności przez średniowiecze, po czasy nowożytne. Wiele uwagi autorzy poświęcają sytuacji adwokatów na przełomie XVIII i XIX wieku w Królestwie Polskim, Rosji, Galicji i Niemczech. W książce znajdziemy rozdziały opisujące aktywność adwokatów w życiu publicznym jak udział w I i II wojnie światowej, działalność parlamentarną, naukową i kulturalną. Szczegółowo omówiono również zmiany w regulacji ustroju Adwokatury w Polsce w XX wieku. Znajdziemy też skondensowane informacje na temat kodeksu etyki adwokackiej czy przygotowania do zawodu na przełomie dziejów.

Podręcznik uwzględnia krótkie historie poszczególnych izb adwokackich, składy rad adwokackich i prezydium NRA. Znajdziemy w nim również życiorysy zasłużonych adwokatów. Książkę wzbogacają liczne fotografie, ikonografie, ryciny, miedzioryty i rysunki.

Dostępny jest w redakcji „Palestry” w cenie 34 zł + 5% VAT = 35,70 zł

Szczegółowe informacje na temat zamówienia znajdują się na stronie www.palestra.pl 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski