Wielka Odznaka Adwokatura Zasłużonym dla wybitnych adwokatów i sędziów


Prof. Adam Strzembosz, były prezes Sądu Najwyższego, Wojciech Hermeliński, były prezes Państwowej Komisji Wyborczej i sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku oraz adwokaci: Andrzej Banaszkiewicz, Włodzimierz Łyczywek, Aleksandra Przedpełska, Edward Rzepka, Jacek Taylor, Rajmund Żuk, dr Roman Hrabar (pośmiertnie) i Zbigniew Orzeł (pośmiertnie) zostali odznaczeni Wielką Odznaką Adwokatura Zasłużonym. To największe wyróżnienie przyznawane przez Adwokaturę zostało wręczone 11 czerwca w Sejmiku Województwa Śląskiego w Katowicach.

Odznaczenia zostały przyznane przez aklamację uchwałami XIII Krajowego Zjazdu Adwokatury w dniach 19 marca 2021 r. i 17 września 2021 r. w Bydgoszczy.

Spotkanie poprowadził adw. Przemysław Rosati, prezes NRA. 

Laudacje odczytali: adw. Stanisław Estreich, adw. Joanna Kaczorowska, adw. Ewa Krasowska, adw. Marcin Karpiński, adw. Jerzy Zięba, adw. Justyna Mazur, adw. Jan Kwietnicki, adw. Przmysław Rosati, adw. Roman Kusz i adw. Marek  Jagielski.

W imieniu odznaczonych głos zabrali Pan prof. Adam Strzembosz i adw. Edward Rzepka. 

Pan Profesor podziękował za pamięć i serdeczne przyjęcie. - W tej szczególnej sytuacji, w której znalazł się nasz kraj, próbuje wytworzyć się nowe elity. (...) Poprzez działania administracyjne, poprzez środki zachęcające do przejęcia pewnych stanowisk, powoduje się nie tylko upadek tego rodzaju prób, szkód dla kraju, ale kończy się to też wielkim niepowodzeniem. W każdej epoce, w każdym pokoleniu polskim przeżywamy takie napięcia, które powodują, że  powstają prawdziwe elity. Elity tych, którzy służąc krajowi i bliźnim, nie zamierzają jedynie korzystać z różnych uprzywilejowań. Walczą dla sprawy - mówił w przemówieniu były Prezes Sądu Najwyższego. 

W imieniu odznaczonych głos zabrał również Pan Mecenas Edward Rzepka. - Jest wielką radością przyjmować to wspaniałe wyróżnienie z wypróbowanymi od lat przyjaciółmi. To cudowne, że jesteśmy dzisiaj razem, w tym uroczystym dniu i bądźmy dalej razem, zawsze, do końca naszych dni - mówił. Pan Mecenas Rzepka podkreślał adwokackie zobowiązanie wobec ludzi potrzebujących. "Nigdy nie będę obojętny wobec krzywdy zwykłego, szarego człowieka. Zwłaszcza, kiedy ta krzywda wywołana jest omnipotencją państwa. Każdego państwa. Zawsze będę po stronie biednych, skrzywdzonych, bo jestem adwokatem. Nigdy nie będę milczał, kiedy dzieje się zło, kiedy łamana jest konstytucja i ustawy, kiedy niszczona jest demokracja i praworządność. Nigdy nie będę milczał, bo jestem adwokatem. (...) Nikt i nigdy nie odbierze mi wolności - bo jestem adwokatem" - podkreślał.      

"Wielka Odznaka Adwokatura Zasłużonym” przyznawana jest od 2007 roku. Nadaje ją Krajowy Zjazd Adwokatury na wniosek Naczelnej Rady Adwokackiej. Dotychczas otrzymali ją m.in. prof. Wiesław Chrzanowski, prof. Andrzej Zoll, prof. Marek Safjan, adw. Anna Bogucka-Skowrońska, adw. Henryk Rossa, adw. Czesław Jaworski i adw. Andrzej Rościszewski. 

Film z uroczystości można obejrzeć na kanale Adwokatury Polskiej na You Tube: zobacz film 

Laudacja dla Pana Mecenasa Andrzeja Banaszkiewicza

Laudacja dla Pana Wojciecha Hermelińskiego

Laudacja dla Pana Mecenasa Włodzimierza Łyczywka

Laudacja dla Pani Mecenas Aleksandry Przedpełskiej

Laudacja dla Pana Mecenasa Edwarda Rzepki 

Laudacja dla Pana Mecenasa Jacka Taylora

Laudacja dla Pana Mecenasa Rajmunda Żuka

Laudacja dla Pana Profesora Adama Strzembosza

Laudacja dla Pana Mecenasa dr Romana Hrabara

Laudacja dla Pana Mecenasa Zbigniewa Orła


Poniżej nagranie uroczystości:

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry