Wspomnienia o adw. Czesławie Jaworskim

Mądry, skromny, prawy, wspaniały adwokat – tak zmarłego 1 września adw. Czesława Jaworskiego wspomina środowisko adwokackie.

- Są takie chwile, gdy zwrot "Adwokatura pogrążona jest w żałobie" nabiera głębszego, boleśnie realnego znaczenia. Nie znam nikogo, kto poznawszy adw. Czesława Jaworskiego, nie byłby pod wrażeniem jego osobowości, kultury osobistej, ciepła i życzliwości. Pan Mecenas miał niezwykłą cechę - choć jego pojawienie się zarówno na sali sądowej czy wykładowej, jak i w czyimś życiu wydawało się niepozorne, to pozostawiało wyraźny, mocny ślad. Słuchaliśmy uważnie jego cichych słów, które zapadały głęboko w pamięć. Był dla nas wszystkich autorytetem, który nie narzucał się ze swoim zdaniem. Jego odejście to ogromna strata, a Jego postać na zawsze będzie obecna w zbiorowej pamięci Adwokatury – wspomina Pana Mecenasa adw. Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.  

Adw. Mikołaj Pietrzak, dziekan ORA w Warszawie, na swoim profilu w mediach społecznościowych napisał: „Odszedł Adwokat Czesław Jaworski, były Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, redaktor naczelny czasopisma Palestra, obrońca w sprawach politycznych. Człowiek symbolizujący wszelkie cnoty adwokackie. Nestor Adwokatury Polskiej. Będę zawsze pamiętał życzliwość, skromność, uprzejmość i szacunek, z jakimi traktował innych”.  

Cztery lata temu, z okazji 80. urodzin oraz 50-lecia działalności samorządowej adw. Czesława Jaworskiego, ukazało się wydanie specjalne pisma „Palestra” poświęcone Jubilatowi. W słowie wstępnym ówczesny prezes Naczelnej Rady Adwokackiej – adw. Andrzej Zwara - napisał o mec. Jaworskim: „Jest Pan jednym z największych współczesnych autorytetów. Nie zawaham się stwierdzić, że jest Pan Mecenas Mężem Stanu Polskiej Adwokatury. (…) życzę Panu wiele zdrowia i zapału do pracy, aby kolejne pokolenia adwokackie mogły uczyć się od Pana Mecenasa prawości i wierności zasadom jakie przyświecać winny każdemu adwokatowi”.      

Sylwetkę adw. Czesława Jaworskiego szczegółowo opisał adw. dr. hab. Adam Redzik we wspomnianym numerze specjalnym „Palestry” czytaj wspomnienie

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry