Wystawa plenerowa Adwokaci Polscy Ojczyźnie od 14 sierpnia w Warszawie

"Adwokaci Polscy Ojczyźnie" to tytuł wystawy plenerowej, która zostanie rozstawiona na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie od 14 sierpnia do 3 września 2018 r. Ekspozycja jest elementem obchodów 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej. 

Celem wystawy jest przybliżenie sylwetek wybitnych polskich adwokatów, którzy wyróżnili się w historii Polski. Oprócz zdjęć ekspozycja zawiera noty biograficzne oraz krótkie rysy historyczne. 

Wspomniane są zarówno postaci adwokatów walczących zbrojnie - jako powstańcy i żołnierze, Sybiracy - o niepodległość Polski pod zaborami, jak i mecenasi zaanażowani w ratowanie polskiej tożsamości i kultury. 

Nie brakuje biogramów adwokatów, którzy po I wojnie światowej obejmowali ważne urzędy w administracji państwowej i samorządowej. Przypomniane zostaną sylwetki adwokatów-poetów, pisarzy, krytyków i historyków literatury, a nawet adwokatów, którzy zrobili karierę filmową jako aktorzy.

Wystawa przypomni też mroczne czasy II wojny światowej, podczas której adwokaci oddawali swoje życie za ojczyznę. W latach 1939-1945 zginęło ok. 50% adwokatów – w walce, obozach koncentracyjnych, gettach, Katyniu. W Powstaniu Warszawskim zginęło bardzo wielu aplikantów adwokackich izby warszawskiej.  

W czasach komunizmu adwokaci zapisali się chlubnie jako obrońcy w procesach politycznych, stając odważnie po stronie praw i wolności obywatelskich. Angażowali się również w działalność polityczną, zostając w wolnej Polsce posłami i senatorami.

"Wystawą, którą Państwu prezentujemy, pragniemy oddać hołd pamięci adwokatom, którzy nie tylko w godny sposób wykonywali swój zawód, ale też oddali swoje talenty i życie Ojczyźnie. Są chlubą Adwokatury, naszym wzorem oraz zobowiązaniem, by nie ustawać w obronie praw człowieka i obywatela." - napisał w słowie wstępu do wystawy adw. Jacek Trela, prezes NRA. 

Wystawa umiejscowiona będzie na chodniku przy arkadach Centralnej Biblioteki Rolniczej przy Krakowskim Przedmieściu 66.

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry