Zaproszenie do projektu "Prawo na granicy"

Komisja Praw Człowieka NRA zaprasza wszystkie osoby z adwokackiej społeczności, by dołączyły do projektu "Prawo na Granicy" (prawonagranicy.pl).

Komisja Praw Człowieka NRA jest aktywnie zaangażowana w projekt „Prawo na Granicy (prawonagranicy.pl). W trakcie otwartego spotkania Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego powstała inicjatywa, by profesjonaliści w jednym miejscu dostarczyli prawne odpowiedzi na problemy, które ujawniły się na granicy polsko-białoruskiej od sierpnia 2021 r. 

Eksperci z Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego oraz pracownicy i doktoranci Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego razem z adwokatami, prokuratorami i sędziami przygotowali stronę internetową. Miejsce to zostało objęte patronatem Adwokatury Polskiej, Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, Katedry Prawa Karnego UJ oraz KIPK.

Komisja Praw Człowieka zachęca wszystkie osoby z adwokackiej społeczności, by dołączyły do projektu, co można zrobić poprzez zgłoszenie chęci sporządzenia analizy wybranego przez siebie zagadnienia prawnego dotyczącego cudzoziemców, z uwzględnieniem sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Bardzo cenne byłoby też dzielenie się orzeczeniami zapadłymi w takich sprawach, tak aby strona prawonagranicy.pl stała się swoistą bazą orzeczeń.

Orzeczenia i analizy można przesyłać na adres mailowy Jakuba Kisiel, doktoranta w Katerze Praw Karnego UJ: jakubkisiel8@gmail.com

Częścią projektu „Prawo na Granicy" była debata, która odbyła się 21 marca 2022 r. W dyskusji pod tytułem: „Prawnicy na granicy – czy udzielanie pomocy humanitarnej może być przestępstwem” brali udział: prof. dr hab. Włodzimierz Wróbel, prokurator Mariusz Krasoń, sędzia Beata Morawiec, sędzia Joanna Hetnarowicz-Sikora oraz adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska. Moderatorkami były członkinie Komisji Praw Człowieka adw. Patrycja Dyluś-Borcz oraz adw. Magdalena Pająk. Całą debatę można zobaczyć pod niniejszym linkiem:

(przejdź do nagrania)

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry