Zdarzyło się dziś... 5 sierpnia


5 sierpnia 1942 po ciężkiej chorobie zmarł adw. Cyryl Ratajski, prezydent Poznania i minister spraw wewnętrznych w gabinecie Władysława Grabskiego (1924-25). 

W 1906 roku został wpisany na listę adwokatów w Raciborzu na Śląsku. Dał się poznać jako obrońca praw Polaków mieszkających na tym terenie. Był współorganizatorem Spółki Budowlanej „Strzecha”, która zajęła się także działalnością kulturalną w polskim środowisku. W 1911 roku otworzył kancelarię adwokacką w Poznaniu. W czasie Powstania Wielkopolskiego rozpoczął działalność społeczną i polityczną.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zajął się działalnością samorządową. Był prezydentem Poznania, potem ministrem spraw wewnętrznych w gabinecie Władysława Grabskiego (1924-25).

Gdy na początku II wojny światowej Niemcy wkroczyli do Poznania, mec. Ratajski pełnił funkcje prezydenta miasta. Niemiecki generał zażądał od niego listy poznaniaków, którzy spełnią rolę zakładników, w odpowiedzi adw. Ratajski wręczył mu kartkę z własnym nazwiskiem.

Został przesiedlony do Warszawy, gdzie premier Władysław Sikorski powołał go na stanowisko Delegata Rządu Rzeczypospolitej na Kraj. Mec. Ratajski przystąpił do organizowania podziemnej administracji państwowej.

Nie doczekał do końca wojny, zmarł po ciężkiej chorobie w 1942 r.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry