Zdarzyło się dziś... 9 listopada


9 listopada 1940 r. zmarł adwokat Konstanty Wolny. Był śląskim działaczem narodowym i społecznym na rzecz polskości Górnego Śląska.

Był bliskim współpracownikiem Wojciecha Korfantego, współautorem Statutu Organicznego Woj. Śląskiego - aktu prawnego, który dawał regionowi autonomię. Zaangażowany w akcję plebiscytową oraz przygotowanie powstań śląskich.

W 1922 został pierwszym marszałkiem Sejmu Śląskiego. Funkcję tę pełnił przez trzy kadencje aż do roku 1935.

Obok działalności społecznej był również bardzo aktywny w samorządzie adwokackim. W latach 1929-1932 pełnił obowiązki dziekana izby adwokackiej w Katowicach.

Warto wspomnieć, że adw. Wolny był pierwszym polskim adwokatem działającym w Gliwicach. Zawodową sławę zdobył, gdy udało mu się wybronić grupkę gimnazjalistów wyrzuconych z gliwickiego gimnazjum za przynależenie do polskiego kółka.

We wrześniu 1939 r. znalazł się na uchodźstwie we Lwowie, gdzie był jednym z założycieli Śląskiego Komitetu Uchodźców. Tam zmarł 9 listopada 1940 r. w wieku 63 lat i został pochowany w grobowcu ojców jezuitów na cmentarzu Janowskim.

Rok 2012 rok był w regionie śląskim obchodzony jako rok Konstantego Wolnego - przypadała bowiem wtedy 135. rocznica jego urodzin oraz 90. rocznica pierwszych wyborów do Sejmu Śląskiego.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry