40-lecie Kujawsko-Pomorskiej Izby Adwokackiej w Toruniu

Obchody 40-lecia Kujawsko-Pomorskiej Izby Adwokackiej z siedzibą w Toruniu odbyły się w dniach 11-12 marca 2016 r. w Toruniu. 

Jubileusz rozpoczął się 11 marca br. w siedzibie ORA w Toruniu od odsłonięcia tablicy upamiętniającej adwokatów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Następnego dnia w gotyckiej katedrze pod wezwaniem św. Janów w Toruniu podczas uroczystej mszy św. koncelebrowanej przez biskupa diecezji włocławskiej Wiesława Meringa oraz biskupa diecezji toruńskiej Andrzeja Suskiego, z udziałem Prezesa NRA adw. Andrzeja Zwary i całego składu NRA, poświęcony został sztandar Izby.

Druga część uroczystości odbyła się w najnowocześniejszej sali koncertowej miasta - Centrum Kulturalno-Kongresowym JORDANKI. Tę wyjątkową budowlę, o futurystycznym kształcie, zaprojektował hiszpański architekt Fernando Menis.

- To połączenie tradycji i nowoczesności jest nieprzypadkowe – wskazała adw. Ewa Wielińska, prowadząca wraz z dziekanem ORA w Toruniu adw. Wiktorem Indanem-Pykno, galę jubileuszową. - Oddaje ono istotę adwokatury. Pamiętając o przeszłości i historii, spoglądamy w przyszłość. 

Jubileusz odbywał się pod honorowym patronatem Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej adw. Andrzeja Zwary, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydentów Miast Torunia i Włocławka. Patroni medialni to Telewizja Toruń i Radio PiK.

Dziekan przypomniał historię Izby Kujawsko-Pomorskiej, której istnienie i utrata samodzielności były nierozerwalnie związane z funkcjonowaniem Sądu Apelacyjnego w Toruniu. W tym roku obchodzimy rocznicę 40-lecia nieprzerwanego trwania Izby – mówił adw. Wiktor Indan-Pykno. Gdyby za punkt wyjścia przyjąć rok powstania Izby Adwokackiej w Toruniu, to za 2 lata czeka nas jubileusz … 100-lecia. – dodał dziekan.

Goście w serdecznych słowach życzyli dalszych sukcesów w wykonywaniu zawodu tak ważnego, tak trudnego i odpowiedzialnego. Zarówno przedstawicielka Wojewody Kujawsko-Pomorskiego jak i Prezydent Torunia - Michał Zaleski wskazywali na codzienną obecność adwokatów w stosowaniu prawa i ich ścisły związek z najważniejszymi problemami społeczeństwa.   Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski wskazywał nadmiar legislacji jako istotne utrudnienie naszej pracy. Prezes Sądu Okręgowego w Toruniu Jarosław Sobierajski z satysfakcją mówił o dobrej współpracy między adwokatami i wymiarem sprawiedliwości. Dr hab. Arkadiusz Lach odnotował, że Wydział Prawa i Administracji UMK w Toruniu ciągle jest kuźnią kadr dla  kujawsko-pomorskiej palestry. Poseł Tomasz Lenz podkreślił, że adwokatura pełni rolę strażnika praworządności. Wątek ten szerzej rozwinął prezes NRA adw. Andrzej Zwara. - Jest w tym pewien paradoks: władza powołała nas do czuwania nad przestrzeganiem prawa, ale  cały czas dostarcza nam pracy, bo sama standardy państwa prawa narusza. Tak czyni każda władza – mówił Prezes NRA. A że ta praca wymaga „końskiego zdrowia”,  tego właśnie życzył Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Toruniu dr Łukasz Wojnowski.

Jubileusz był okazją do uhonorowania wyróżnieniem „Adwokatura Zasłużonym”. Odznaki wręczali prezes NRA adw. Andrzej Zwara i adw. Rajmund Żuk, przewodniczący Kapituły ds. Odznaczeń NRA. Otrzymali je: adw. Wanda Kamińska, adw. Ewa Wielińska, adw. Wojciech Cukrowski, adw. Eugeniusz Graczyk, adw. Dariusz Kłos, adw. Henryk Ornass i adw. Ryszard Szczygielski, który w imieniu wszystkich podziękował  za wyróżnienie.  

Okręgowa Rada Adwokacka w Toruniu przyznała „Złote Papugi” za szczególne zasługi dla samorządu Izby. Otrzymali je: prof. dr hab. Mirosław Nesterowicz, który od wielu lat wspiera Izbę swoją wiedzą i doświadczeniem, zawsze służy jej radą i pomocą, adw. Jarosław Zdzisław Szymański, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi, która jest wzorem i inspiracją w prezentowaniu naszego zawodu za pośrednictwem nowoczesnych technik komunikowania się, adw. Andrzej Siemiński, członek Naczelnej Rady Adwokackiej, który  przez wiele lat był opiekunem Izby Kujawsko-Pomorskiej  i jak mało kto rozumiał jej potrzeby i problemy. „Złote Papugi” za aktywną działalność w samorządzie odebrali: adw. Tadeusz Bojarski, adw. Janusz Bołądź, adw. Bohdan Matusiak, adw. Zbigniew Środa, adw. Czesław Tusch.

Statuetki „Kopernik” za inicjatywy samorządowe otrzymali: adw. Marzena Kamińska, adw. Grzegorz Kaźmierczak i adw. Mariusz Lewandowski.

Gdy dziekani poszczególnych izb składali życzenia jubileuszowe i wręczali upominki, zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć pamiątki, które każdy otrzymał przy wejściu. Był wśród nich pamiątkowy medal autorstwa toruńskiego artysty ceramika Dariusza Przewięźlikowskiego oraz wydana z okazji jubileuszu książka, opisująca historię Izby i prezentująca w lekkiej formie sylwetki wieloletnich adwokatów. Opracowali ją przede wszystkim młodzi adwokaci, pod kierunkiem adw. Mateusza Chudziaka.

Na zakończenie części oficjalnej wystąpił wyjątkowy zespół: Los Angeles Trio /Bogdan Hołownia – fortepian, Andrzej Bruner Gulczyński – kontrabas, Józef Eliasz – perkusja/ w składzie  wzbogaconym o saksofonistę Adama Wendta. Ależ oni zagrali! Bawiąc się muzyką porwali publiczność, która owacją kwitowała kolejne solówki. Na bis zagrali „Polskie drogi”, tym samym muzycy zaczarowali słuchaczy przepięknym brzmieniem utworu Andrzeja Kurylewicza.   

Po słowach prowadzącej galę adw. Ewy Wielińskiej „Stoliczku, nakryj się” zapadła cisza, a potem… wszyscy oniemieli widząc, jakie możliwości kryje w sobie obiekt CKK „Jordanki”. Rozsunęła się kurtyna odsłaniając ogromną, pięknie zaaranżowaną salę bankietową. Po przeżyciach duchowych i artystycznych nadszedł czas na wrażenia kulinarne.

Liczymy na to, że jubileusz 40-lecia Kujawsko-Pomorskiej Izby Adwokackiej zapisze się w życzliwej pamięci wszystkich uczestników i gości.

adw. Ewa Wielińska 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/