70 lat istnienia Izby Adwokackiej w Łodzi


Izba Adwokacka w Łodzi świętowała 70-lecia istnienia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w dniach 14-15 czerwca. Obchodom towarzyszyło posiedzenie plenarne NRA.

14 czerwca w bazylice archikatedralnej abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, przewodniczył mszy św. w intencji Adwokatury Łódzkiej. W homilii metropolita łódzki wskazywał, że moralność zawsze powinna stać przed prawem. – W prawie chodzi o relacje osób, a moralność to odpowiedzialność za osobę. – mówił abp Ryś. Po mszy św. odbył się koncert muzyki barokowej w wykonaniu zespołu Królewskiej Kapeli Rorantystów pod dyrekcją Stanisława Gołańskiego. Utwory organowe wykonał prof. Andrzej Białko. Koncert poświęcony był  pamięci adw. Joanny Agackiej-Indeckiej, prezes NRA w latach 2007-2010, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

15 czerwca w Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbyły się uroczystości jubileuszowe połączone ze zgromadzeniem zwyczajnym izby. Gośćmi wydarzenia byli m.in. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, sędzia Tomasz Zbrojewski, prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, sędzia Michał Błoński prezes Sądu Okręgowego w Łodzi, konsulowie honorowi Francji, Niemiec i Węgier, przedstawiciele adwokatury w Lyonie i na Ukrainie oraz członkowie Naczelnej Rady Adwokackiej z prezesem NRA – adw. Jackiem Trelą na czele.

Adw. Jacek Trela, prezes NRA, w swoim przemówienie zwrócił uwagę, że historia samorządu adwokackiego w Łodzi łączy się z historią mieszkańców Łodzi. Przypomniał, że w dzień po ogłoszeniu stanu wojennego - 14 grudnia 1981 r. – zwołano otwarte posiedzenie ORA, na którym zapadła decyzja o zapewnieniu aresztowanym działaczom związkowym pomocy prawnej. Prezes NRA przypomniał o dwóch zasłużonych adwokat – prezesach NRA - adw. Marii Budzanowskiej i adw. Joannie Agackiej-Indeckiej. Mecenas Budzanowska wykazała się niezłomną postawą. Była wzorem adwokata honorowego. Z kolei adw. Agacka-Indecka budowała tożsamość adwokatury, promując pomoc pro bono. Prezes NRA podkreślał, że obecnie adwokatura łódzka kontynuuje działalność prospołeczną, wzorowo układa się jej współpraca z samorządem terytorialnym. Adwokatura łódzka odnosi też sukcesu na polu dydaktycznym. Wyniki egzaminów adwokackich w tej izbie przekraczają 90% zdawalności.  

Tego dnia przyznano odznaczenia samorządowe – Adwokatura Zasłużonym. Otrzymali je adw. Hanna Sługocka-Ziomek i Mariusz Wolski.

Po części jubileuszowej adwokaci łódzcy rozpoczęli obrady zgromadzenia izby.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry