Adwokaci będą patronować nowym bydgoskim ulicom

Radni uchwalili nadanie nazw nowym ulicom na terenie Bydgoszczy. Na osiedlu Prądy uhonorowana zostanie Bydgoska Palestra.

Patronów otrzyma niebawem osiem nowych ulic na terenie miasta w Starym Fordonie, Opławcu, na Osiedlu Tatrzańskim oraz Prądach. Na tym ostatnim osiedlu uhonorowani zostaną członkowie Adwokatury.  

Główna ulica biegnąca w kierunku nowego założenia z budownictwem mieszkaniowym otrzyma nazwę Bydgoskiej Palestry. To pomysł radnych na upamiętnienie i uhonorowanie wszystkich adwokatów, którzy zapisali się w historii miasta na przestrzeni stu lat od powrotu Bydgoszczy w granice kraju.

Własnych patronów otrzymają też sąsiednie ulice w tej części osiedla. W ten sposób uhonorowany zostanie Janusz  Budzyński,  znany w dwudziestoleciu międzywojennym bydgoski adwokat, który zmarł w obozie koncentracyjnym.  

Innej nowej ulicy na tym osiedlu patronować będzie Bronisław Koch. Adwokat zaangażowany w walkę o polskość miasta. Po wojnie występował w procesach politycznych, w których bronił oskarżonych o udział w protestach w 1956 roku. Bydgoszczanie wówczas manifestowali swój sprzeciw wobec komunistycznej dyktatury i krwawej pacyfikacji powstania węgierskiego.  

Własną ulicę otrzyma także Tadeusz Piziewicz wybitny prawnik, sędzia i adwokat. W czasie I wojny światowej  był oficerem armii austriackiej. Następnie uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Od 1938 roku związany z Bydgoszczą. Po zakończeniu II wojny światowej był członkiem Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry