Adwokatura na Festiwalu EnergaCAMERIMAGE 2018

26. edycja  Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE zakończyła się 17 listopada, w Bydgoszczy. Osiem dni wypełniło ponad 240 projekcji, spotkań i dyskusji. Tegoroczną nowością festiwalu był przegląd pn. "Na straży naszych praw", przygotowany z inicjatywy Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy.

Uroczysta inauguracja przeglądu odbyła się w środę w Operze Nova.

- Z okazji obchodzonego w tym roku 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej przygotowaliśmy przegląd filmów prawniczych, aby przybliżyć Państwu pracę, oddanie ludzi wymiaru sprawiedliwości pod każdą szerokością geograficzną i ich walkę o prawa osób słabszych, tych którzy nie potrafią lub z różnych powodów nie mogą walczyć o swoje prawa. Praca adwokata to misja niesienia pomocy. Myślę, że ta misja zyskuje na aktualności szczególnie dzisiaj, gdy nowoczesne społeczeństwa dotyka kryzys podstawowych wartości demokratycznych, obywatelskich i zaufania społecznego. - mówiła adw. Justyna Mazur, dziekan ORA w Bydgoszczy.

- Państwo jako operatorzy zdjęć filmowych jesteście najczęściej najbliższej ludzkich emocji, stojąc za kamerą i też takie takie filmy dla Was wybraliśmy w tegorocznym, pierwszym, ale mamy nadzieję dalej kontynuowanym przeglądzie. - dodała adw. Ewa Czerska z Bydgoskiej Izby Adwokackiej.

Podczas inauguracji festiwalowa publiczność obejrzała premierowo brytyjską produkcję "The Children Act" (reż. Richard Eyre, zdj. Andrew Dunn) z dwukrotną laureatką Oscara, Emmą Thompson w roli głównej. 

Kolejne filmy zaprezentowane zostały w bydgoskim Kinie Orzeł. W czwartkowy wieczór zobaczyć można było “Sweet county”- zachwycający wizualnie western autorstwa Warwicka Thorntona, australijskiego reżysera i operatora, będący prostą lecz brutalną opowieścią o tym, jak cienka granica przebiega między cywilizacją a dzikością. Natomiast w piątek pokazane zostały dwie produkcje. Najpierw premierowo amerykański dramat “Roman J. Israel, Esq.”. W nim Denzel Washington (za tę rolę nominowany do Oscara) wciela się w postać obrońcy, idealistycznie nastawionego do pracy, którego życie zmienia się diametralnie w wyniku serii dramatycznych wydarzeń, co stawia pod znakiem zapytania aktywizm, na którym zbudował karierę. 

Bezpośrednio po pokazie w kawiarni Szpulka odbyła się dyskusja pn. "Jak prawo inspiruje  filmowców?" z udziałem reżyserki i scenarzystki Doroty Kędzierzawskiej oraz adwokatów Jacka Dubois i Andrzeja Malickiego. Festiwalowy piątek zakończyła zaś projekcja nominowanego do Oscara dokumentu “Nie jestem twoim murzynem” (reż., Raul Peck), opowiadającego o segregacji rasowej, prześladowaniach i walce o prawa Afroamerykanów w USA. 

Program przeglądu uzupełniło wydarzenie towarzyszące, XIV Forum Prawnicze "X Muza a Temida", poświęcone zagadnieniom z zakresu prawa autorskiego. Wydarzenie odbyło się w piątek w bydgoskim Klubie Adwokata. Pierwszy z  prelegentów, adwokat Maciej Adamczyk, przedstawił case study na podstawie plakatu Camerimage z 2014 r. W kolejnym wystąpieniu adwokat Łukasz Niedziela zwrócił uwagę na najczęściej pojawiające się błędy w umowach z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych w produkcji filmowej, wskazując jednocześnie sposoby na ich uniknięcie. Natomiast radca prawny Michał Trowski swoje wystąpienie poświęcił zagadnieniu "Filmu w cyfrowym świecie. Jego eksploatacji i udostępnianiu.".

Podczas sobotniej gali zamknięcia festiwalu, która odbyła się w Operze Nova, ogłoszono laureatów tegorocznej edycji. Złotą Żabę otrzymał film "The Fortress"(zdj. Ji Yong Kim, reż. Dong-Hyuk Hwang). Srebrną Żabę Jury przyznało "Zimnej wojnie" (zdj. Łukasz Żal, reż. Paweł Pawlikowski), Żabę Brązową zaś filmowi "Roma" (zdj./ reż. Alfonso Cuarón).

Festiwal EnergaCAMERIMAGE odbył się w Bydgoszczy w dniach od 10 do 17 listopada. Jest to jedno z największych wydarzeń filmowych w Polsce i jedyne w skali światowej, poświęcone artystycznym walorom obrazu filmowego. Co roku na Festiwalu CAMERIMAGE akredytuje się ponad 6000 przedstawicieli branży filmowej i mediów z kraju oraz zagranicy. Seanse i wydarzenia festiwalowe odwiedza rokrocznie ponad 25 tys. widzów. Na festiwal przyjeżdżają takie gwiazdy kina jak: Jessica Lange, Keanu Reeves, Olivier Stone czy David Lynch.

foto autorstwa Przemka Obarskiego

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski