Bydgoszcz: nagrody festiwalu Millennium Docs Against Gravity

Dobiega końca bydgoska odsłona festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity, którego partnerem po raz drugi jest Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy. 18 maja w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy został ogłoszony werdykt jury, w którego składzie była dziekan izby bydgoskiej  adw. Justyna Mazur.

Jury w składzie: adw. Justyna Mazur, Emilia Walczak i Mateusz Buława, po zapoznaniu się  z 13 filmami konkursowymi, nagrodę Bydgoszcz ART.DOC Award 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity o równowartości 1500 EURO, postanowiło przyznać Tamarze Kotewskiej i Ljubomirowi Stefanowowi za film "Kraina miodu".

Jury postanowiło również przyznać dwa równorzędne wyróżnienia: dla filmu Kto zabił sekretarza generalnego ONZ? Madsa Brüggera oraz Serbki Nebojša Slijepčevicia, które przypominają nam, że niezależnie od szerokości geograficznej ludzie ludziom potrafią zgotować straszny los oraz że nikczemność i chęć tłamszenia wolności i praw drugiego człowieka nigdy nie znika.

Bydgoska ORA przygotowała także trzy pakiety nagród dla osób wylosowanych spośród publiczności, które zostały wręczone przez jury zaraz po ogłoszeniu zwycięskiego tytułu festiwalu. 

Tamara Kotewska i Ljubomir Stefanow stworzyli wspólnie małe arcydzieło kina dokumentalnego, gdzie niesamowite piękno obrazu idzie w parze ze zmyślną konstrukcją fabularną, zakładającą kilka targających emocjami widza zwrotów akcji, oraz ze wspaniałą a prostą historią. Przekaz filmu dotyka tutaj samego sedna naszego, człowieczego, istnienia w świecie w epoce antropocentryzmu: gubi nas wszystkich chciwość względem natury, degradująca środowisko naturalne i zaburzająca równowagę planety, chciwość reprezentowana w Krainie miodu przez figurę zachłannego kupca – personifikację kapitalizmu, wcielenie zła i głupoty. Gubi nas samolubne i egoistyczne nieliczenie się z nikim i z niczym. Lecz poetycki obraz pokazuje także scenariusz alternatywny: jak mogłoby być, gdybyśmy żyli w zgodzie z otaczającym nas światem przyrody, postępując wobec niego fair. To społecznie zaangażowane kino artystyczne nie bez powodu uhonorowane zostało m.in. nagrodą główną jury Sundance Film Festival 2019 – teraz także Bydgoszcz ART.DOC Award.
 

Organizatorem bydgoskiego aneksu festiwalu jest Fundacja Sztuki ART-HOUSE.

zdjęcia: Darek Gackockowski

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry