Dyskusja wokół "Mordowania na ekranie" adw. Jacka Dubois


Dyskusja o filmach o tematyce prawniczej, na kanwie książki adw. Jacka Dubois  -"Mordowanie na ekranie" odbyła się 27 października w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. 

Promocja książki cieszyła się wielką popularnością. Przybyli m.in. dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, poseł Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, senator Aleksander Pociej, obecny był adw. Czesław Jaworski, redaktor naczelny Palestry, adw. Mikołaj Pietrzak, przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy NRA. Spotkanie prowadził adw. Jakub Jacyna, zaś organizatorkami były adw. Monika Rajska oraz adw. Marta Tomkiewicz. 

Dyskusję z kolei prowadzili Tomasz Konecki - reżyser filmów “Testosteron” i “ Leidis” oraz Michał Komar - dziennikarz, pisarz, autor książek. 

Red. Komar powiedział, że adw. Jacek Dubois pokazuje różnicę między polskim a amerykańskim systemem prawnym i zastanawia się co to znaczy "sprawiedliwe" w rozumowaniu publiczności i w świetle prawa.

Z kolei dla Tomasza Koneckiego, reżysera, książka adw. Dubois jest świeżym spojrzeniem na filmy - oglądane z perspektywy prawnika. Dzięki felietonom adw. Dubois, widać jakie błędy popełniają scenrazyści i o ile lepsze byłyby filmy, gdyby brano pod uwagę realia prawniczego świata. Autor książki broni też etosu zawodu adwokata, etosu, który wyniosł z rodzinnego domu. Przeciwstawia się stereotypowi, często powtarzanemu w amerykańskich filmach, że prawnik jest osobą wyrachowaną, zimną i podstępną. Sięgając po polską historię lat 80-tych i przykład adw. Macieja Dubois, reżyser Konecki podkreślał, że częściej trzeba przedstawiać adwokatów jako pozytywnych bohaterów, którymi są w rzeczywistości. Red. Komar odnosząc się do tych słów zaznaczył, że widzi trudność w tym, że dobry prawnik działa zgodnie z zasadami, ponieważ widzowie lubią postaci, które dążą do szlachetnego celu nieco naginając reguły.

Adw. Jacek Dubois przyznał, że przy pisaniu książki borykał się z istotnym problemem - każdy z felietonów poświęcony jest jednemu tytułowi filmowemu i jednemu moralnemu problemowi. Szkopuł tkwi w tym, że prawie we wszystkich filmach główną moralną kwestią jest odpowiedź na dwa zasadnicze pytania: "dlaczego bronisz zbrodniarza?" oraz "czy do prawdy można dochodzić za wszelką cenę, czy trzeba trzymać się zasad?"

Na pierwsze pytanie przytoczył odpowiedź swojego ojca, adw. Macieja Dubois: "nawet katu należy się najlepsza obrona". Drugie pytanie dla prawników wydaje się proste - na studiach i w czasie aplikacji uczą się, że najważniejsze są zasady. Jednak widz oczekuje czegoś innego, widz pragnie sprawiedliwości według swoich odczuć czym ta sprawiedliwość powinna być. 

Mec. Dubois zwrócił uwagę, jak film czy serial może wpłynąć na wizerunek adwokatów - także pozytywnie. Jako przykład podał "Prawo Agaty", gdzie główna bohaterka - adwokat - przejmuje się losami swoich klientów.

Podczas dyskusji z salą poruszano m.in. kwestię pisania scenariuszy filmowy, książek i wspomnień przez adwokatów, w kontekście zachowywania tajemnicy adwokackiej. Z jednej storny życiorysy i praca wielu adwokatów zasługuje na opisanie, z drugiej, może naruszyć prawa osób trzecich - klientów. 

“Mordowanie na ekranie” to książka dla dorosłych, w której autor, analizując najsłynniejsze filmowe dramaty sądowe, stara się przekonać czytelników jak ciekawe jest prawo karne.

W swoim dorobku literackim adw. Jacek Dubois ma już dwa zbiory felietonów, a także osiem bestsellerowych książek dla dzieci, w tym cykl powieści detektywistyczno-przygodowych. Pisanie książek jest jego hobby, którym zajmuje się po godzinach spędzonych na sali sądowej.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa C.H. Beck. 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry