Hołd dla pułkownika i adwokata Tadeusza Perdzyńskiego

Tablica pamiątkowa ku czci pułkownika i adwokata Tadeusza Perdzyńskiego została odsłonięta 15 grudnia br. na frontonie zabytkowej kamienicy przy Rynku Staromiejskim 17 w Toruniu, w której mieści się siedziba ORA w Toruniu.

W uroczystości wzięli udział kombatanci Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Toruńskiego, dzieci i dalsza rodzina bohatera, wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, wiceprezydent Torunia Zbigniew Fiderewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia adw. Michał Jakubaszek.

Naczelną Radę Adwokacką reprezentował adw. Ziemisław Gintowt, członek Prezydium NRA, a z zaprzyjaźnionej izby bydgoskiej przyjechała adw. Justyna Mazur, dziekan ORA w Bydgoszczy. Obecni byli adwokaci z toruńskiej Izby, z których część pamiętała tę wyjątkową postać.

Niezwykłe losy  pułkownika i adwokata Tadeusza Perdzyńskiego przedstawił Lechosław Welker, wiceprzewodniczący Okręgu Toruńskiego Światowego Związku Żołnierzy AK.

Pochodzący z Warszawy Tadeusz Perdzyński po raz pierwszy związał się z Toruniem jako słuchacz Szkoły Podchorążych Artylerii. Ukończył ją jako podporucznik. Studia w Wyższej Szkole Wojennej przerwała II wojna światowa. Od początku okupacji działał w strukturach wojskowych Państwa Podziemnego. W czasie Powstania Warszawskiego brał udział w walkach na Starym Mieście i w Śródmieściu. Był odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych.

Po wojnie wrócił do wojska, a także ukończył Wydział Prawa na UMK w Toruniu. Był aresztowany przez Informację Wojskową w 1950 roku pod zarzutem „działalności dywersyjno-szpiegowskiej na rzecz imperialistów”. Został skazany w procesie „odpryskowym” z serii pokazowych procesów „Tatarowskich” (od nazwiska głównego oskarżonego gen. Stanisława Tatara).  W 1956 roku odzyskał wolność i doczekał się rehabilitacji.  

Odbył aplikację adwokacką i od 1960 roku do końca aktywności zawodowej był adwokatem, specjalizującym się w sprawach karnych.

Odsłaniając tablicę, adw. Wiktor Indan-Pykno, dziekan ORA w Toruniu, podkreślił, że uroczystość odbywa się w rocznicę wpisania Tadeusza Perdzyńskiego na listę aplikantów adwokackich.

Po odsłonięciu tablicy ufundowanej przez Prezydenta Miasta Torunia i Kujawsko-Pomorską Izbę Adwokacką w Toruniu, adw. Ziemisław Gintowt wręczył dzieciom Tadeusza Perdzyńskiego – Annie Perdzyńskiej i Wojciechowi Perdzyńskiemu – przyznaną pośmiertnie ich Ojcu odznakę „Adwokatura Zasłużonym”.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości kombatanci, rodzina, adwokaci i zaproszeni goście wspominali bohatera, który tak trudną drogę swojego życia przeszedł godnie i zapisał piękne karty w historii polskiego wojska i toruńskiej palestry.

 

adw. Ewa Wielińska

Rzecznik Prasowy ORA w Toruniu

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/