Izba katowicka w obronie chińskich adwokatów

Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach zwraca się z apelem do rządzących, aby w trakcie zbliżającej się wizyty państwowej prezydenta Chińskiej Republiki Ludowej, pana Xi Jinpinga, strona polska upomniała się o prawa chińskich adwokatów, którzy w ubiegłym roku byli poddani masowym represjom, jako obrońcy dysydentów politycznych, prześladowanych chrześcijan i innych ofiar tamtejszego reżimu.

Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach na posiedzeniu Rady w dniu 9 czerwca 2016 r. podjęła uchwałę w tej sprawie

Śląscy adwokaci w pełni popierają stanowisko wyrażone w liście otwartym do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy i Pani Premier Beaty Szydło, sygnowanym m.in. przez  jednego z legendarnych przywódców opozycji antykomunistycznej - Andrzeja Gwiazdę, w którym  autorzy apelują do najwyższych władz państwowych o okazanie godnego wsparcia represjonowanym w Chinach obrońcom praw człowieka i wolności wyznania.

Dorobek Polski, która dzięki idei Solidarności na trwałe zapisała się w zbiorowej pamięci świata jako lider przemian demokratycznych jest i inspiracją i oparciem dla dzisiejszych obrońców praw człowieka w Chinach.

Mamy zatem obowiązek, jako niezależni adwokaci a zarazem wolni obywatele Polski i Europy, wspierać chińskich prawników, pamiętając, że w tym samym dniu, 4 czerwca 1989 r. kiedy w Polsce zaczęła się demokracja, w Pekinie, na Placu Tiananmen ginęli  chińscy obrońcy praw człowieka.

Adw. Anna Barczyk

sekretarz ORA w Katowicach 


Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry