Izba warszawska wspomina legendarną sędzię Ruth Ginsburg

Komisja Integracji Środowiskowej Kultury i Sportu Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie zorganizowała 20 października br. zamknięty pokaz filmu „RGB” o Ruth Bader Ginsburg, amerykańskiej prawniczce i legendarnej sędzi Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w latach 1993-2020. Do powracającej w nowej odsłonie Kinoteki przybyło ok. 120 widzów z naszej izby.

Dyskusję przed pokazem poprowadziła adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, Wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Zaproszenie do panelu przyjęła Prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku oraz mec. Anna Frankowska, amerykańska prawniczka. Obie honorowe gościnie są redaktorkami merytorycznymi biografii RBG wydanej w Polsce.

Na początku mec. Frankowska przybliżyła wizerunek sędzi znanej jako „Notorious RGB” udawadniającej swoją postawą, że niemożliwe nie istnieje. Sędzia Ginsburg rozpoczęła swoją karierę w czasach, kiedy w Stanach Zjednoczonych zawód prawnika zdominowany był przez mężczyzn, a w 1993 roku została nominowana do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych jako druga kobieta w historii. Była twarzą walki o społeczną sprawiedliwość i równouprawnienie płci. Walczyła także o prawa mniejszości seksualnych stając się ikoną w środowiskach LGBT+.

Do pytania o słynne zdania odrębne Ginsburg znanej z mocno wypowiedzianych słów „I dissent” odniosła się Prof. Łętowska przywołując przykład jej sporu z konserwatywnym sędzią Antoninem Scalią, z którym pomimo odmiennego podejścia do interpretacji prawa, łączyła głęboka przyjaźń. W polskiej praktyce orzeczniczej zdania odrębne nie mają tak wymownego charakteru jak ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych. Pozostają najczęściej nieczytaną częścią akt, a przez autorów wykorzystywane bywają później do pisania artykułów naukowych. Prof. Łętowska zaznaczyła, że w środowisku polskich sędziów nie można znaleźć czynnego sędziego, który jednocześnie byłby tak dużym autorytetem kształtującym opinie publiczną.

Po projekcji filmu rozmowy przeniosły się to wyjątkowych wnętrz w kuluarach Kinoteki. W tym miejscu znajdowały się kiedyś sztandarowe sale kinowe, takie jak Przyjaźń, Wiedza, czy Młoda Gwardia.

Chcieliśmy serdecznie podziękować Pani Prof. Katarzynie Majchrzak z Kinoteka Multiplex za pomoc i życzliwość okazaną przy organizowaniu tej projekcji. Mamy nadzieję, że adwokackie wieczory kinowe będziemy mogli organizować znacznie częściej.

Podziękowania należą się adw. Marii Kozłowskiej, która zorganizowała zapisy na pokaz i koordynowała listę gości. Na miejscu przy sprawdzaniu listy pomagały nam także adw. Joanna Tkaczyk-Lipnicka, apl. adw. Justyna Łusiak oraz apl. adw. Hanna Szkudlarek-Kownacka.

Cieszymy, że wśród znakomitej publiczności znaleźli się także przedstawiciele ORA: adw. Jakub Jacyna, sekretarz ORA, adw. Wojciech Bagiński, członek ORA, adw. Agnieszka Helsztyńska, Prezes Sądu Dyscyplinarnego, adw. Witold Kabański, były Prezes Sądu Dyscyplinarnego, adw. Joanna Tkaczyk-Lipnicka, zastępca członka ORA, adw. Andrzej Tomaszek, członek NRA, adw. Natalia Klima Piotrowska, Przewodnicząca Komisji Praw Człowieka przy NRA a także Pani Mecenas Małgorzata Mierzewska-Krzyżanowska, radczyni prawna, autorka książek i licznych publikacji o orzecznictwie strasburskiego Trybunału, ochronie praw człowieka i wymiarze sprawiedliwości.

Biografię “MOIMI SŁOWAMI” autorstwa Ruth Bader Ginsburg pod redakcją merytoryczną Prof. Ewy Łętowskiej i mec. Anny Frankowskiej można kupić z dodatkowym rabatem na haslo „ORA15” w cenie 42,50 zł bezpośrednio u wydawcy: 

https://fameart.pl/produkt/moimi-slowami-ruth-bader-ginsburg/

Polecamy lekturę tej wyjątkowej publikacji. 

adw. Monika Rajska, Przewodnicząca Komisji Integracji Środowiskowej Kultury i Sportu

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry