Klub Adwokacki w Krakowie: spotkanie z autorką książki-wywiadu z abp. Życińskim

Spotkanie autorskie Aleksandry Klich, autorki ostatniego wywiadu abp. Józefa Życińskiego, odbędzie się 20 września w Klubie Adwokackim w Krakowie. Wydarzenie związane jest z 70. rocznicą urodzin metropolity lubelskiego, który zmarł w 2011 r.

Wywiad ukazał się w formie książki pt. "Świat musi mieć sens" nakładem wydawnictwa ZNAK.

Spotkanie odbędzie się w Klubie Adwokackim im. Janiny Ruth Buczyńskiej, gdzie Arcybiskup wielokrotnie występował i to jeszcze jako ksiądz w stanie wojennym, następnie jako biskup i arcybiskup, a od tego czasu datują się jego bliskie związki z Adwokaturą.

Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 18.30, będzie połączone z  recitalem  gitarowym Dmytra Holovenki – z Akademii Muzycznej w Krakowie.

Abp Józef Życiński był metropolitą lubelskim, otrzymał odznakę Adwokatura Zasłużonym w 2008 roku. Był pomysłodawcą i organizatorem trzech Międzynarodowych Kongresów Kultury. Otrzymał doktorat honoris causa kilku uczelni, m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Napisał wiele książek eseistycznych o kulturze, nauce, społeczeństwie. Interesował się filozofią nauki, kosmologią relatywistyczną, metalogiką, historią nauki i badaniem relacji między nauką a wiarą, filozofią procesu Whiteheada i jej rolą we współczesnym wykładzie chrześcijańskiej doktryny. Przyjaźnił się z ks. Michałem Hellerem, teologiem, filozofem i uznanym w świecie kosmologiem, laureatem Nagrody Templetona. Razem napisali dwie książki.

Abp Życiński zmarł nagle 10 lutego 2011 roku w Rzymie. Miał 62 lata.

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry