Konferencja o ubezwłasnowolnieniu w Klubie Adwokata w Bydgoszczy


Konferencja poświęcona tematyce ubezwłasnowolnienia odbyła się 1 marca br. w bydgoskim Klubie Adwokata. Wydarzenie zorganizowała grupa Dziecięce Graffiti oraz Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy w ramach zbliżających się obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa.

Słowo ubezwłasnowolnienie zazwyczaj budzi negatywne skojarzenia. Podczas spotkania organizatorzy przekonywali jednak, że ubezwłasnowolnienie może ułatwić codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych, ich rodzin oraz opiekunów.

- Chcemy pokazać jedną z form, która jest tą formą wsparcia osób niepełnosprawnych, jaką jest możliwość ubezwłasnowolnienia. Pokazać, że jest to rozwiązanie, które w niektórych sytuacjach można i warto zastosować. Wskazać również ograniczenia z tego tytułu, jakie wynikają i jakie konsekwencje  niesie za sobą decyzja w takim przedmiocie - mówiła adwokat Karolina Korkowska-Krokos z Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy.

Podczas spotkania informowano, czym jest ubezwłasnowolnienie, gdzie można znaleźć pomoc i jak można działać w imieniu osób z zespołem Downa. Eksperci z Bydgoskiej Izby Adwokackiej, adw. Karolina Korkowska-Krokos i adw. Maciej Adamowicz, przybliżyli zebranym kwestię materialnoprawnych i proceduralnych aspektów ubezwłasnowolnienia.  

Tematyka konferencji okazała się nie tylko bardzo ważna, ale i niezwykle potrzebna, o czym świadczy czwartkowa frekwencja. Liczba uczestników konferencji przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów, a sala z trudem pomieściła wszystkich zainteresowanych.

Wydarzeniu towarzyszyły ponadto prezentacja filmu ze Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa z Dziecięcym Graffiti 2017, wystawa prac podopiecznych grupy Dziecięce Graffiti, stoisko z książkami i  czasopismami dotyczącymi zespołu Downa.

Przez cały czas trwania konferencji dla uczestników dostępne było także stoisko eksperckie adwokatów izby bydgoskiej, którzy udzielali porad prawnych. Zabawy dla dzieci w trakcie trwania konferencji zapewnili animatorzy z grupy Dr Clown oraz studenci UKW w Bydgoszczy. 

Wydarzenie odnotowały lokalne mediach m.in. Tygodnik Bydgoski i  TVP Bydgoszcz.

Konferencja poświęcona ubezwłasnowolnieniu to kolejna wspólna inicjatywa Okręgowej Rady Adwokackiej oraz grupy Dziecięce Grafitti z jej założycielem Piotrem Częstochowskim na czele, stanowiąca odpowiedź na potrzeby rodzin osób niepełnosprawnych. 

zdjęcia autorstwa Przemysława Obarskiego

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry