"Kozietulskiego 6" - filmowe wspomnienie mec. Wende


28 listopada br. sala kinowa w Kinotece PKiN wypełniła się po brzegi. Licznie przybyli adwokaci i aplikanci z naszej Izby wśród których mec. Edward Wende cieszył i cieszy się nadal wielkim szacunkiem i autorytetem. Nie zabrakło także przyjaciół i znajomych. Gośćmi honorowymi byli członkowie rodziny apl. adw. Małgorzata Wende Wardyńska wraz z mężem adw. Tomaszem Wardyńskim, adw. Jakub Wende, obecnie członek Naczelnej Rady Adwokackiej a także reżyser filmu Michał Rogalski.

W tym roku 28 maja br. obchodziliśmy okrągłą, już 20. rocznicę śmierci wybitnego warszawskiego adwokata i wspaniałego człowieka. Edward Wende był także politykiem, posłem, senatorem RP oraz sędzią Trybunału Stanu. Uchodził za jednego z najlepszych mówców warszawskiej Palestry.

Dokument „Kozietulskiego 6” powstał na podstawie scenariusza Bożeny Walewskiej. Reżyserem filmu jest Michał Rogalski a autorem zdjęć Kacper Lisowski. Film został zrealizowany w 2004 r. na zlecenie TVP. Akcja filmu toczy się wokół mieszkania i gabinetu na Żoliborzu, w którym spędził swoje ostatnie lata.

Pokaz spotkał się z ciepłym przyjęciem widowni z racji przedstawionego w nim wielowymiarowego i prawdziwego obrazu głównego bohatera. Obrazu człowieka, który – podobnie jak ks. Jerzy Popiełuszko, jego przyjaciel – miał łatwość w „kontakcie z ludem” i był niezwykle towarzyską osobowością, jak wypowiadało się o nim w filmie wielu znajomych. W słynnym procesie zabójców księdza, Edward Wende podjął się nie tylko roli oskarżyciela posiłkowego, ale przede wszystkim obrony dobrego imienia księdza i swojego przyjaciela.

W filmie wykorzystano wypowiedzi współpracowników, przyjaciół i znajomych bohatera, wśród nich m. in. mec. Ryszarda Sicińskiego – patrona Edwarda Wende podczas aplikacji adwokackiej, mec. Tadeusza de Virion, mec. Krzysztofa Piesiewicza, ks. Jan Sikorskiego, prof. Leon Kieresa, Leszka Moczulskiego, Małgorzaty Braunek, Andrzeja Krajewskiego oraz Jerzego Iwaszkiewicza. Rozmowy były przeplatane materiałami archiwalnymi TVP, dokumentacją wideo Sejmu i Senatu RP oraz materiałami ze zbiorów prywatnych rodzin Wende i Blikle.

Rozmowa po filmie, którą poprowadził adw. Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, wywołała falę wzruszających i żywych wspomnień.

Rozpoczynając rozmowę zwrócił uwagę na dydaktyczną rolę filmu szczególnie dla młodego pokolenia adwokatów i aplikantów. To są czasy Adwokatury jakiej niektórzy już nie pamiętają. Wyraził także radość z licznej obecności przedstawicieli aplikantów izby warszawskiej.

Reżyser filmu Michał Rogalski podkreślał, że chciał stworzyć dokument o „człowieku z krwi i kości”, obraz bez lukru, obraz wybitnego adwokata, męża, ojca rodziny, polityka i kolegi w środowisku adwokackim. Postać jaką był Edward Wende, jak podkreślał, broni się sama swoimi dokonaniami w życiu zawodowym, społecznym i osobistym.

Syn - Jakub Wende, który kontynuuje rodzinne tradycje adwokackie, opowiadał, że Tata nigdy nie namawiał go do bycia adwokatem. Kiedy jednak Jakub zdecydował sam, ojciec był niezwykle dumny i bardzo się z tego cieszył. Wspomniał także o zamiłowaniu ojca do motocykli. Wiele osób do dziś pamięta wyjątkowy przejazd motocykli i huk silników w dniu pogrzebu Edwarda Wende. – To był moment, w którym już całkowicie się rozkleiłem, nie byłem w stanie opanować emocji, wspominał syn.

Córka Małgorzata podziękowała Fundacji dla Polski, pod skrzydłami której od 2003 roku działa fundusz im. Edwarda J. Wende. Fundusz został założony przez członków rodziny z inicjatywy Agnieszki Wende, siostry mecenasa. Utrzymuje się dzięki wsparciu firm, instytucji i osób prywatnych. Fundacja dla Polski w imieniu fundatorów zarządza funduszem i sprawuje opiekę nad wszelkimi działaniami organizacyjnymi. Do zeszłego roku przyznano 14 nagród osobom wyróżniającym się w swojej działalności odwagą cywilną i niezłomnością zasad oraz bezinteresownie działającym na rzecz dobra publicznego. Są to zarówno prawnicy, jak i osoby zaangażowane w rozwój kultury prawnej. Jednym z laureatów jest adw. Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej. Laureatką nagrody wręczonej w 2021 roku została prokurator Ewa Wrzosek. Izba Adwokacka w Warszawie jest partnerem nagrody od kilku ostatnich lat.

Przyjaciel Edwarda Wende adw. Tomasz Wardyński podkreślił, iż miał on w sobie cechy męża stanu, dziecka i szalenie odważnego człowieka. – Dzisiejsza polityka w Polsce z nim mogłaby wyglądać zupełnie inaczej, byłby dzisiaj bardzo potrzebny – dodał wyraźnie wzruszony.

Na zakończenie dyskusji Edwarda Wende wspominali także obecni na widowni nestor warszawskiej palestry – Jan Ciećwierz, warszawski cukiernik i przyjaciel rodziny – Andrzej Blikle oraz aktorka – Maja Komorowska.

W spotkaniu wzięli udział adw. Bartosz Grohman, wiceprezes NRA oraz adw. Sławomir Ciemny, przewodniczący Wyższej Komisji Rewizyjnej Adwokatury, adw. Jacek Trela, były prezes NRA i przyjaciel rodziny, adw. Andrzej Tomaszek, członek NRA. Okręgową Radę Adwokacką reprezentował adw. Jakub Jacyna, sekretarz Rady, adw. Andrzej Orliński oraz adw. Maciej Ślusarek.

Po seansie i dyskusji uczestnicy rozpoczęli kuluarowe wspomnienia przy lamce wina w wyjątkowych wnętrzach kawiarni kinowej.

Partnerem wydarzenia była Kinoteka Multiplex – nowoczesny kompleks kinowy z 8 salami w wyjątkowych wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki. W tym miejscu znajdowały się kiedyś sztandarowe sale kinowe, takie jak Przyjaźń, Wiedza, czy Młoda Gwardia. Styl multipleksu łączy w sobie socrealistyczną architekturę z tradycją powojennej Warszawy.

Dziękujemy wszystkim, którzy się zaangażowali w organizację pokazu, a w szczególności adw. Maciejowi Ślusarkowi za pomoc w kwestiach związanych z licencją filmową, adw. Marii Kozłowskiej, apl. adw. Rafałowi Skaradzińskiemu, apl. adw. Michałowi Terebeckiemu, apl. adw. Annie Pietrzak, apl. adw. Ewie Błędniak oraz apl. adw. Patrycji Łukaszewicz. Wieczór został zorganizowany z inicjatywy Komisji Integracji Środowiskowej Kultury i Sportu przy ORA w Warszawie.

Podsumowując ten wspomnieniowy wieczór nie sposób nie przytoczyć słów Andrzeja Dobosza, literata i felietonisty, który we wspomnieniach o swoim przyjacielu mec. Edwardzie Wende kilka lat temu napisał „Mam poczucie, że żale i zarzuty, jakie żywimy pod adresem polskiej klasy politycznej, w żadnej mierze nie odnosiły się do niego”.

 

Aleksander Rzepecki, Dyrektor Biura Prasowego

adw. Monika Rajska, Przewodnicząca Komisji 

 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski