Krakowscy adwokaci w wizytą u węgierskiej palestry

W ramach wymiany aplikantów i młodych adwokatów w dniach 16 - 20 czerwca 2015 roku przedstawiciele krakowskiej izby adwokackiej spotkali się z kolegami z izby adwokackiej w Kecskemet na Węgrzech.

W skład delegacji weszli: adw. Paweł Szota oraz aplikanci: Angelika Gryz, Piotr Jurek oraz Jakub Staszkiewicz. Wyjazd odbywał się w ramach porozumienia, zawartego pomiędzy władzami obu izb, dotyczącego wymiany młodych adwokatów i aplikantów adwokackich.

W czasie wizyty adwokaci i aplikanci z Polski mieli możliwość zapoznania się z zasadami funkcjonowania adwokatury węgierskiej i struktury samorządu adwokackiego na Węgrzech. Podczas oficjalnych spotkań w sądach pierwszej i drugiej instancji delegatom przedstawiono zasady funkcjonowania tamtejszych sądów. Nie bez znaczenia była możliwość uczestnictwa, oczywiście w charakterze publiczności, w dwóch rozprawach sądowych: cywilnej – o rozwód oraz karnej – o gwałt.

Dodatkowo krakowscy mecenasi zostali zaproszeni do jednego z zakładów karnych na terenie Kecskemet. Więzienie to jest bowiem jednym z wzorcowych zakładów karnych w Europie, gdzie kary odbywają sprawcy młodociani i kobiety, które mogą przebywać w więzieniu ze swoimi dziećmi, które nie ukończyły pierwszego roku życia.

Należy też dodać, iż węgierscy przyjaciele, znani ze swojej gościnności, nie zapomnieli zapewnić swoim gościom kilku chwil relaksu. W godzinach popołudniowych zostali oni zaproszeni do zwiedzenia słynnego w całych Węgrzech muzeum zegarów, a także do stadniny koni, gdzie mogli podziwiać pokazy jeździeckie i hodowlę koni.

W drodze powrotnej delegaci odwiedzili jeszcze zamek i parlament w Budapeszcie.

Pobyt na Węgrzech jak również ubiegłoroczna wizyta przyjaciół z Kecskemet w Krakowie pozytywnie wpłynęły na pogłębienie przyjaźni pomiędzy izbami.

Adw. Paweł Szota

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/