Lublin: promocja ksiązki "Wierni. Opowieść rodzinna” E. Bajkowskiej


Przy zaangażowaniu Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie oraz Ośrodka Badawczego Adwokatury  została wydana książka pt. „ Wierni Opowieść rodzinna” autorstwa Ewy Bajkowskiej - poetki, pisarki, eseistki, historyczki, nauczycielki,  członkini Związku Literatów Polskich.

„Wierni opowieść rodzinna" to saga przedstawiająca losy kilku pokoleń rodziny autorki: Bajkowskich, Sekutowiczów, Basiewiczów i Noskiewiczów – patriotów zasłużonych dla Ojczyzny, a zwłaszcza dla Lublina i Lubelszczyzny, którzy przyczynili się do odrodzenia państwowości polskiej, odbudowy sądownictwa i lokalnego samorządu. Pierwszym prezydentem wybranym przez Radę Miasta Lublin już w 1916 roku był właśnie adwokat Wacław Bajkowski.

W dniu 19 listopada br. odbył się wieczór autorski z udziałem m.in. członków lubelskiej Adwokatury. Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie adwokat Stanisław Estreich wygłosił mowę, w której odniósł się do znaczenia tej pozycji w kontekście pokazania społeczeństwu, w tym - adwokatom, jak kształtowała się pierwsza powojenna Adwokatura i sądownictwo lubelskie, jak powstawała samorządność po 1918 roku, a także z jakimi problemami musieli mierzyć się ówcześni prawnicy, tworzący podwaliny polskiej państwowości.

Autorka w swojej książce pokazuje realia tamtych czasów w sposób niezwykle ciekawy. Opowieść jest oparta na faktach, co podkreślił w swoim wystąpieniu sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Ferdynand Rymarz, który od lat bada dzieje adwokatury.

Książka idealnie wpisuje się w 100-lecie Odrodzonej Adwokatury, w 100-lecie odzyskania Niepodległości, ale także w 700-lecie miasta Lublina.

adw. Monika Sokołowska

adw. Seweryna Sajna

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry