Wspomnienie o adw. Kazimierzu Szajdeku


Archiwum Okręgowej Rady Adwokackiej w Koszalinie wzbogaciło się o materiały dotyczące adwokata Kazimierza Szajdeka (4 marca 1905 – 13 grudnia 1978) dostarczone przez córkę – Panią Monikę Szajdek–Nastachowską.

Adwokat Kazimierz Szajdek w 1927 r. ukończył Wydział Prawno–Ekonomiczny Uniwersytetu Poznańskiego. W 1928 r. odbył służbę wojskową, następnie pełnił funkcję sędziego grodzkiego do 1932 r. w Żninie, a do 1938 r. w Poznaniu.

W 1940 r. jako chorąży przedostał się przez Węgry do Francji do Obozu Polskich Sił Zbrojnych w Coetquidan. Po likwidacji obozu przebywał w Tuluzie, Ales, Martinet i Argenton–sur–Creuse, gdzie przystąpił do ruchu oporu i podjął walkę z okupantem niemieckim. Po pewnym czasie mianowany został szefem regionalnym Polskiego Ruchu Oporu w departamencie Loary i górnej Loary. Walkę kontynuował do wyzwolenia Saint–Etienne w dniu 28 sierpnia 1944 r. W ramach struktur konspiracyjnych uczestniczyło tam około 1 500 Polaków. W Muzeum Pamięci Saint–Etienne w departamencie Loary we Francji w 2009 r. prezentowana była wystawa dotycząca losów Polaków w czasach II wojny światowej i ich działalności w ruchu oporu we Francji. Znaczna część ekspozycji poświęcona była adwokatowi Kazimierzowi Szajdekowi. Z kolei w 2011 r. w paryskim Muzeum Historii prezentowano wystawę „Polonia, Polacy we Francji od 1830 r.”. Również na tej wystawie zamieszczono między innymi dzieje walki Kazimierza Szajdeka z okupantem niemieckim we Francji.

Po zakończeniu wojny Kazimierz Szajdek powrócił do Polski i zamieszkał na ziemiach odzyskanych w Koszalinie. Pracował przez wiele lat jako adwokat i obrońca wojskowy, był pionierem palestry koszalińskiej.

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/