Odsłonięcie tablicy pamiątkowej adw. Stanisława Kalinowskiego

Tablica pamiątkowa poświęcona adw. Stanisławowi Kalinowskiemu, dziekanowi Rady Adwokackiej w Lublinie w latach 1938-1939, 1944- 1948, została odsłonięta 9 września w Lublinie.

To właśnie staraniem adw.Kalinowskiego i Władysława Woydy - dyrektora Muzeum Lubelskiego, 9 września 1939 r., ukryte zostały w budynku obecnej Biblioteki, a ówczesnego Muzeum Lubelskiego, dwa obrazy Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” i „Kazanie Piotra Skargi”. W tym  dniu obrazy zostały przywiezione do Lublina z warszawskiej „Zachęty” i przechowane w Lublinie do 1944 r. Pomimo, że Niemcy wyznaczyli wysoką nagrodę finansową za informacje o przechowywaniu „Bitwy pod Grunwaldem”, nikt nie wyjawił miejsca jego ukrycia.

Tablica poświęcona adw. Stanisławowi Kalinowskiemu umieszczona jest na „ Szlaku Znanych Lublinian”.

Odsłonięcie tablicy towarzyszyła konferencja pt. „ Lublin we wrześniu 1939 roku. W 80. rocznicę obrony miasta”, pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz Prezydenta Miasta Lublin dr. Krzysztofa Żuka. Współorganizatorem spotkania była Okręgowa Rada Adwokacka w Lublinie.

W czasie konferencji zostały wygłoszone referaty o międzywojennej  historii Lublina, obronie miasta w kampanii wrześniowej. Jednym z referentów był także Rafał Kalinowski, wnuk Stanisława , którego wystąpienie zatytułowane było „Adwokat Stanisław Kalinowski a Instytut Lubelski i obrazy Matejki”.

9 września 2019 r. w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę pierwszego bombardowania miasta. Przedstawiciele władz Lublina i województwa lubelskiego  złożyli wieńce okolicznościowe przy budynku Ratusza, który był jednym z celów niemieckiego nalotu, na mogile mieszkańców Lublina poległych we wrześniu 1939 r. oraz przy pomniku poety Józefa Czechowicza, który zginął w czasie tego bombardowania.

adw. Seweryna Sajna,

rzecznik prasowy ORA w Lublinie


Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry