ORA Bydgoszcz: 12 adwokatów wyróżnionych przez marszałka

Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Piotr Całbecki, wyróżnił adwokatów Bydgoskiej Izby Adwokackiej zaangażowanych w pomoc ofiarom ubiegłorocznej nawałnicy.  Wyjątkowy medal otrzymał zaś adw. Jan Junk, nestor bydgoskiej izby.

Uroczystość odbyła się 8 października w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy. W imieniu marszałka, Piotra Całbeckiego, wyróżnienia wręczył Roman Jasiakiewcz, radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego. Z wykształcenia również adwokat.

Marszałek docenił szczególne zaangażowanie adwokatów w pomoc osobom pokrzywdzonym w wyniku nawałnicy z 11 sierpnia 2017 r., dziękując za "okazane serce i profesjonalną, nieodpłatną pomoc prawną udzieloną ofiarom nawałnicy".

Ponadto marszałek postanowił uhonorować adw. Jana Junka, nestora Bydgoskiej Izby Adwokackiej. Mecenas otrzymał jubileuszowy Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego z okazji 100-lecia Niepodległości Polski.

- Są takie momenty, kiedy jestem szczególnie dumna z bycia dziekanem izby adwokackiej. Izby, której członkowie tak w ponadprzeciętny sposób angażują się w sprawy społeczne, charytatywne, edukacyjne - mówiła podczas uroczystości adw. Justyna Mazur, dziekan ORA w Bydgoszczy.

Dziekan przypomniała, że tydzień przed ubiegłoroczną nawałnicą adwokaci z całej Polski uczestniczyli w corocznym Spływie Kajakowym Brdą im. adw. Romana Latosa, odbywającym się w Borach Tucholskich, zaledwie parę kilometrów od obozu w Suszku, gdzie doszło do tragedii. Decyzja o pomocy zapadła natychmiast.

-W pierwszej kolejności udzieliliśmy pomocy finansowej gminie Rytel, następnie zorganizowaliśmy akcję nieodpłatnej pomocy prawnej dla osób poszkodowanych na tych terenach. - mówiła dziekan.

Następnie głos zabrał radny, Roman Jasiakiewicz. - W tym ogromnym zaangażowaniu po sierpniowej tragedii uczestniczyło wiele środowisk, ale jako adwokat jestem szczególnie dumny, że wśród tych osób byli także adwokaci. W związku z tym zawnioskowałem do samorządu województwa kujawsko-pomorskiego o wyróżnienie tych osób. - powiedział.

Po czym zwrócił się do adw. Jana Junka. - Wśród adwokatów bydgoskiej izby jest postać wyjątkowa, mecenas Jan Junk, który w tym roku skończył 98 lat. Miałem to szczęście zaczynać w zespole adwokackim nr 1 swoją praktykę adwokacką, gdzie pan mecenas naturalnie już był. Był wychowawcą wielu pokoleń adwokatów jako ich patron. To osoba zawsze życzliwa i uśmiechnięta, która w ogóle się nie zmieniła. To także postać, która dotykała z bliska historii jako żołnierz Powstania Warszawskiego. Ta wielka historia jest również godna mocnego podkreślenia. Marszałek województwa kujawsko-pomorskiego przyznał mecenasowi medal z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pan mecenas jest wszak bardzo blisko tej rocznicy. Jestem zaszczycony, że jako uczeń mogę ten medal mecenasowi wręczyć. - mówił.

Głos zabrał także mecenas Jan Junk. -Przeżyłem naprawdę szmat historii. Pamiętam czasy komunizmu. Jestem przedstawicielem tej adwokatury, która jako jedyna w obozie  socjalistycznym była samodzielną, niezawisłą organizacją. Dlatego dumny jestem, że nadal jestem członkiem tej adwokatury, a szczególnie Rady Bydgoskiej z panią dziekan na czele, która  potrafi dalej utrzymać tę naszą tradycję, tę naszą świętość, niezawisłość organizacyjną. -  powiedział wzruszony.

Zwracając się do zebranych na sali adwokatów powiedział, że życzy im, aby dalej utrzymywali tę siłę i tę energię, którą mają.

Wydarzenie zakończyło wręczenie podziękowań i upominków od marszałka wyróżnionym adwokatom oraz pamiątkowa sesja zdjęciowa. Uroczystość odnotowały licznie lokalne media.

W trakcie uroczystości wyróżniono:

- adw. Sławomira Szymańskiego - koordynatora akcji nieodpłatnych porad prawnych

- adw. Macieja Adamowicza;

- adw. Karola Brysia;

- adw. Szymona Domka;

- adw. Łukasza Górskiego

- adw. Michała Hinca;

- adw. Krzysztofa Kruka;

- adw. Daniela Laknera;

- adw. Janusza Mazura;

- adw. Tomasza Peplińskiego;

- adw. Magdalenę Wełnic


Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry