ORA Bydgoszcz laureatem Medali Kazimierza Wielkiego

Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy została tegorocznym laureatem Medali Kazimierza Wielkiego. Wyróżnienia są przyznawane co roku przez Prezydenta Miasta osobom oraz instytucjom szczególnie zasłużonym dla Bydgoszczy.

Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy została doceniona za swoją szeroką działalność edukacyjną, społeczną i charytatywną. W uzasadnieniu przyznania Medalu zawartym w Uchwale nr LVII/1268/18, podjętej przez Radę Miasta Bydgoszczy dnia 28 marca 2018 czytamy:

Od lat bydgoscy adwokaci angażują się w przedsięwzięcia charytatywne na rzecz mieszkańców naszego Miasta, edukacyjne realizowane wśród uczniów bydgoskich szkół, wspierające budowanie tożsamości Bydgoszczy z dziedzin kultury i sportu (...).

Radni zwrócili uwagę szczególnie na realizowany przez Izbę program edukacyjny "Mediacje w szkole w praktyce" w którym w latach 2015-2017 wzięło udział kilkadziesiąt szkół z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Program powstał z inicjatywy Bydgoskiej i Izby Adwokackiej oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Zauważono także prowadzone przez Izbę liczne akcje charytatywne oraz działania mające na celu podnoszenie świadomości prawnej wśród mieszkańców. 

W tym roku przyznano pięć Medali indywidualnych oraz cztery zbiorowe. 

Wśród tegorocznych laureatów są prof. Marek Bieliński, naukowiec związany z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym, od 2010 roku prezes Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego, członek założyciel Bydgoskiego Klastra Przemysłowego; Jan Rulewski - senator i działacz opozycji, w latach 1980-1981 oraz od 1990 roku przewodniczący Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”; Marcin Sauter - bydgoski scenarzysta, reżyser i autor filmów dokumentalnych, teledysków, nagrodzony Złotą Żabą za krótkometrażowy film dokumentalny „Żalanasz - pusty brzeg” na festiwalu Camerimage; Izabela Szolginia - wieloletnia szefowa bydgoskiego Schroniska dla Zwierząt, propagatorka humanitarnego traktowania czworonogów; Zdzisław Tylicki - jeden z inicjatorów rekonstrukcji fontanny Potop, obecnie działa aktywnie na rzecz bydgoskich seniorów.

Zbiorowe Medale Kazimierza Wielkiego przyznano Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bydgoszczy,  Spółdzielni Mieszkaniowej „Budowlani”; Zespołowi Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” oraz Zgromadzeniu Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim.

Uroczyste wręczenie Medali Kazimierza Wielkiego nastąpi podczas urodzinowej sesji Rady Miasta z okazji 672 rocznicy nadania praw miejskich Bydgoszczy. 

(czytaj treść uchwały)

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry