ORA Bydgoszcz uhonorowana Medalem Kazimierza Wielkiego

Podczas urodzinowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy, 19 kwietnia, wręczono Medale Kazimierza Wielkiego osobom i organizacjom najbardziej zasłużonym dla miasta. W tym roku to szczególne wyróżnienie otrzymała Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy.  

- To dzięki państwu Bydgoszcz stale się rozwija, staje się miastem coraz bardziej dostrzegalnym w Polsce - mówił  przewodniczący Rady Miasta, Zbigniew Sobociński w trakcie uroczystości w bydgoskim ratuszu. 

- Na tę nagrodę zapracowało przede wszystkim młode pokolenie adwokatów i jest to dla nich ogromne wyróżnienie, które nadaje sens na przyszłość pracy, angażowania się w prace społeczne i publiczne. Dziękuję w ich imieniu - powiedziała adw. Justyna Mazur, dziekan ORA Bydgoszcz, odbierając Medal z rąk prezydenta miasta, Rafał Bruskiego oraz przewodniczącego, Zbigniewa Sobocińskiego.

Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy została doceniona za swoją szeroką działalność edukacyjną, społeczną i charytatywną. W trakcie laudacji podkreślono, że od lat bydgoscy adwokaci angażują się w przedsięwzięcia charytatywne na rzecz mieszkańców miasta, edukacyjne realizowane wśród uczniów bydgoskich szkół, wspierające budowanie tożsamości Bydgoszczy z dziedziny kultury.

Przypomniało także o obchodzonym jubileuszu 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej oraz o tym, że rozpoczęcie ogólnopolskich obchodów adwokackiego święta nastąpiło w styczniu br. w Bydgoszczy.  

Wśród najważniejszych działań Izby wymieniono program edukacyjny "Mediacje w szkole w praktyce", w którym w latach 2015-2017 wzięło udział kilkadziesiąt szkół z całego województwa kujawsko-pomorskiego. Program ten był wspólną  inicjatywą Bydgoskiej i Izby Adwokackiej oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Ponadto przybliżono zebranym przykłady licznych akcji charytatywnych oraz działań mających na celu podnoszenie świadomości prawnej mieszkańców. 

Rada Miasta przyznała 5 Medali indywidualnych oraz 4 zbiorowe. Wyróżnienia trafiły do ludzi nauki, kultury, społeczników oraz samorządowców. Wśród laureatów znaleźli się prof. Marek Bieliński, naukowiec związany z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym, Jan Rulewski - senator i działacz opozycji, w latach 1980-1981,  Marcin Sauter - bydgoski scenarzysta, reżyser i autor filmów dokumentalnych, teledysków, nagrodzony Złotą Żabą za krótkometrażowy film dokumentalny „Żalanasz - pusty brzeg” na festiwalu Camerimage 2017; Izabela Szolginia - wieloletnia szefowa bydgoskiego Schroniska dla Zwierząt, propagatorka humanitarnego traktowania czworonogów; Zdzisław Tylicki - jeden z inicjatorów rekonstrukcji fontanny Potop. 

Zbiorowe Medale Kazimierza Wielkiego przyznano Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bydgoszczy,  Spółdzielni Mieszkaniowej „Budowlani”; Zespołowi Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” oraz Zgromadzeniu Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim.

Tradycyjnie urodziny miasta zakończył uroczysty koncert w Filharmonii Pomorskiej w wykonaniu znakomitych bydgoskich solistek i solistów z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. 

Fot. Przemysław Obarski 

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Internetowe Doskonalenie Adwokatury
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Mobilny Adwokat
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
https://adwokatwkazdymprzypadku.pl/
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry