ORA w Warszawie przygotowała akcję promującą relacje patron-aplikant


Prawdziwy „wzrost w rozwoju” dokonuje się pod okiem mistrza. Na aplikacji adwokackiej jest nim patron. Akcja #uczeńmistrz ma na celu pokazanie najlepszych wzorców wynikających z relacji między patronem a aplikantem. W przekonaniu jej uczestników #twórczypatronat to coś więcej niż tylko przekazywanie praktycznej wiedzy i doświadczenia. To budowanie relacji, która wpływa nie tylko na życie zawodowe przyszłych adwokatów i adwokatek.

W ostatnim czasie dochodzi do głosu niepokojący obraz relacji na linii patron – aplikant, tym bardziej warto więc przypominać, iż wzorce w tym zakresie istnieją i są nadal realizowane. Wybitni warszawscy adwokaci pokazują, jak Ich patroni ukształtowali Ich postawy zawodowe i życiowe. Wiedza ta pozwoliła im dzielić się z kolejnymi pokoleniami adwokatów tym, co unikatowe i nie wynikające z książek i kodeksów jak min. profesjonalizmem, etyką, stylem, umiejętnością radzenia sobie w trudnych zawodowo sytuacjach, szacunkiem dla kolegów i koleżanek, szacunkiem dla sądu, czy wreszcie potrzebą zaangażowania w działalność samorządową.

Pomysłodawczynią akcji jest adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, Wicedziekan ORA w Warszawie, odpowiedzialna za szkolenie aplikantów adwokackich w Izbie Warszawskiej. – Chcąc uczyć aplikantów, na czym winien polegać twórczy patronat, trzeba pokazywać przede wszystkim prawdziwe i właściwe wzorce patronatu: W naszej Izbie naprawdę ich nie brakuje. Trzeba je po prostu pokazać. W tym projekcie właśnie to robimy. Jednocześnie traktujmy tę akcję jako zachętę do wypełniania obowiązku samorządowego adwokatów w postaci obejmowania patronatem aplikantów adwokackich i faktycznego jego realizowania. Zarazem uświadomienia aplikantom, jak wiele mogą zyskać, wykazując zaangażowanie w poszukiwaniu patrona, podjęcia z nim współpracy, nawet jeśli nie jest ona pracą codzienną. Inicjatywa wpisuje się także w obchody 100-lecia odrodzonej Adwokatury Polskiej. Instytucja patronatu pozwoliła przechować najważniejsze wartości naszego środowiska – mówi adw. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska​.

W najbliższych tygodniach w social mediach znani warszawscy adwokaci i aplikanci będą opowiadać o swoim osobistym doświadczaniu patronatu.

Zobacz film nr 1

Zobacz film nr 2

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski