Pokaz filmu o adw. Edwardzie Wende „Kozietulskiego 6”

„Kozietulskiego 6” – to tytuł filmu dokumentalnego Michała Rogalskiego o adwokacie Edwardzie Wende. Pokaz zamknięty odbędzie się 28 listopada 2022 r. o godz. 19.00 w warszawskim kinie Kinoteka (Pałac Kultury i Nauki, wejście od strony al. Jerozolimskich).

W tym roku, 28 maja minęła 20 rocznica śmierci wybitnego warszawskiego adwokata, Mecenasa Edward Wende. W środowisku adwokackim cieszył się wielkim szacunkiem. Uważany był za jednego z najlepszych polskich mówców sądowych. 

W filmie dokumentalnym w reżyserii Michała Rogalskiego, mamy możliwość poznać jego sylwetkę. 

„Edward Wende był nie tylko wybitnym adwokatem, ale także posłem i senatorem RP, obrońcą w procesach politycznych, pełnomocnikiem oskarżycieli posiłkowych w procesie zabójców księdza Jerzego Popiełuszki. Był jednocześnie pełen rozmaitych zainteresowań i pasji: mimo upływu lat i kłopotów ze zdrowiem uprawiał jazdę na motocyklu i jazdę konną, wspierał liczne przedsięwzięcia społeczne. W filmie opowiadają o nim jego bliscy: siostra Agnieszka Wende, brat Piotr, syn Jakub Wende, który kontynuuje rodzinną tradycję prawniczą, córka Małgorzata Wende-Wardyńska, oraz współpracownicy, przyjaciele i znajomi: mec. Ryszard Siciński, mec. Tadeusz de Virion, mec. Krzysztof Piesiewicz, ks. Jan Sikorski, prof. Leon Kieres, Leszek Moczulski, Małgorzata Braunek, Andrzej Krajewski, Jerzy Iwaszkiewicz. W filmie wykorzystano liczne materiały archiwalne TVP, dokumentację wideo Sejmu i Senatu RP oraz materiały ze zbiorów prywatnych rodzin Wende i Blikle”. 

Od 2003 roku działa Fundusz im. Edwarda J. Wende założony przez członków rodziny. Utrzymuje się dzięki wsparciu firm, instytucji i osób prywatnych. Fundacja dla Polski w imieniu fundatorów zarządza funduszem i sprawuje opiekę nad wszelkimi działaniami organizacyjnymi. Do zeszłego roku przyznano 14 nagród, które przyznano osobom wyróżniającym się w swojej działalności odwagą cywilną i niezłomnością zasad oraz bezinteresownie działającym na rzecz dobra publicznego. Są to zarówno prawnicy, jak i osoby zaangażowane w rozwój kultury prawnej.

Po projekcji będziemy mieć okazję gościć reżysera filmu – Michała Rogalskiego, autora zdjęć – Kacpra Listowskiego oraz rodzinę Pana Mecenasa – adw. Jakuba Wende, apl. adw. Małgorzatę Wende-Wardyńską oraz adw. Tomasza Wardyńskiego. Rozmowę z gośćmi poprowadzi Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, adw. Mikołaj Pietrzak – laureat nagrody im. Edwarda Wende.

Po seansie zapraszamy na mały poczęstunek oraz lampkę wina do kinowej kawiarni. 

Zapisy poprzez formularz: https://forms.gle/UkiievCmGGcXYDCcA 

Liczba miejsc ograniczona.

Wydarzenie finansowane ze środków Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. Z bezpłatnego biletu na pokaz mogą skorzystać osoby niezalegające z opłatami na rzecz samorządu.

Partnerem wydarzenia jest Kinoteka Multiplex.

W razie pytań prosimy o kontakt mailowy: komisja.integracji@ora-warszawa.com.pl 

Zapraszamy serdecznie!

Share on FacebookShare on TwitterShare on LinkedInSend Email

Polecane strony

Naczelna Rada Adwokacka
Centrum Mediacji
Krajowy rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich
Pismo Adwokatury Polskiej
Wyższy Sąd Dscyplinarny
Newsletter Adwokatury
http://e-magazynadwokat.pl/
https://www.mlodapalestra.pl/
Muzeum Adwokatury
Palestra Świętokrzyska
Biblioteka Palestry
banner polski